Jak się gotuje ciecierzycę?

Ciecierzyca, znana też jako cieciorka lub groch włoski, to bardzo cenne warzywo strączkowe. Jest bogata w białko i złożone węglowodany. Sprawdzi się jako źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych, witamin (głównie A, C, E oraz witamin z grupy B), ważnych składników mineralnych (zawiera m.in. żelazo, cynk, mangan, fosfor, miedź, potas czy magnez) oraz antyoksydantów, które unieszkodliwiają wolne rodniki. Warto więc włączyć ją do swojej diety. Jak się gotuje ciecierzycę, by zachowała swoje właściwości? Wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad, by korzystać z prozdrowotnego działania cieciorki.

Jak się prawidłowo gotuje ciecierzycę?

Ciecierzyca, podobnie jak inne rośliny strączkowe, wymaga wcześniejszego namaczania. Powinna spędzić zanurzona w wodzie minimum 12h (ale nie więcej niż 24h). Dobrze też jest ją przed moczeniem przepłukać, by usunąć pył i brud, które mogły osiąść na ziarnach cieciorki. Po umieszczeniu ciecierzycy w naczyniu, w którym będzie namakać, zalej ją wodą w takiej ilości, by nad warstwą strączków były co najmniej 3 cm wody. Możesz też zastosować przelicznik, zgodnie z którym 1 część cieciorki zalewa się 6 częściami wody. Najprościej zostawić ziarna do namoczenia na całą noc i następnego dnia można przystąpić do właściwego gotowania.

Czy ciecierzycę gotuje się w tej samej wodzie, w której się moczyła?

Kiedy gotuje się ciecierzycę, należy pamiętać o tym, żeby wylać wodę, w której się ona moczyła. Następnie należy ponownie ją przepłukać i zalać świeżą wodą. Wody musi być przynajmniej trzy razy więcej niż cieciorki. W momencie wrzenia na powierzchni zacznie zbierać się biała piana. Należy ją zdjąć i odrzucić, a garnek ponownie przykryć.

Czas gotowania ciecierzycy zależy od jej świeżości oraz planowanego przeznaczenia. Starsze ziarna mogą wymagać nawet 80-90 minut we wrzącej wodzie. Młodym ziarnom powinna wystarczyć godzina. Jeżeli ugotowana ciecierzyca ma być zastosowana do przygotowania past lub hummusu, należy dodać kilka dodatkowych minut i sprawdzać miękkość ziaren.

Solenie gotowanej ciecierzycy

Jak się gotuje ciecierzycę, to nie należy jej solić od razu po zagotowaniu się wody. Sól powinna być dodana dopiero pod koniec gotowania. Dlaczego jest to takie ważne? Jeżeli ciecierzyca zostanie posolona wcześnie i będzie gotowała się w słonej wodzie, to ziarna będą suche i mączyste. Najlepiej więc dodać sól na około 15 minut przed końcem gotowania.

Ciecierzycy nie trzeba odparowywać. Po ugotowaniu wystarczy ją odcedzić i można wykorzystywać do przygotowania zaplanowanego dania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Prev
Czy można używać zwykłych garnków na płycie indukcyjnej?

Czy można używać zwykłych garnków na płycie indukcyjnej?

Płyty indukcyjne z roku na rok zyskują na popularności

Next
Co zrobić żeby śmietana się nie zwarzyła?

Co zrobić żeby śmietana się nie zwarzyła?

Śmietana to doskonały i lubiany dodatek do zup i sosów

You May Also Like