Co zrobić żeby śmietana się nie zwarzyła?

Śmietana to doskonały i lubiany dodatek do zup i sosów. Jak wie jednak każda gospodyni, podstawowym problemem przy zabielaniu jest tendencja śmietany do warzenia się – czyli rozwarstwiania się pid wpływem ciepła. Skutkiem tego procesu jest to, że cząsteczki tłuszczu oddzielają się od reszty i w misce ze śmietaną jest coś przypominającego masło oraz wodnista część.

Co zrobić, żeby śmietana się nie zwarzyła? Poniżej publikujemy kilka sposobów na zapobieżenie tej kulinarnej katastrofie!

1. Hartowanie śmietany

Wlej śmietanę, przeznaczoną do zabielenia zupy lub sosu do dużego naczynia – może to być kubek lub (lepiej) miska. Dodaj do śmietany odrobinę (najwyżej pół łyżki wazowej) gorącej zupy lub sosu z garnka. Powstałą mieszaninę dokładnie wymieszaj.

To powinno wystarczyć do zahartowania śmietany. Śmietanę zahartowaną możesz już wlać do zupy lub sosu. Pamiętaj, aby cały czas ją mieszać w trakcie wlewania! Dzięki temu temperatura zupy lub sosu będzie taka sama, jak temperatura śmietany – a to zapobiegnie jej zwarzeniu się.

2. Dodawanie mleka

Innym pomysłem na uchronienie śmietany przed zwarzeniem jest dodanie do niej przed wlaniem do zupy lub sosu odrobiny świeżego mleka (2 – 3 łyżek) i dokładne wymieszanie.

3. Dodawanie mąki

Uratować śmietanę przed zwarzeniem może też dodanie do niej odrobiny mąki.

Co zrobić, gdy na odpowiedź na pytanie „Co zrobić, aby śmietana się nie zwarzyła?” jest już za późno?

Czasem nawet najlepsze sposoby nie są w stanie uratować śmietany przed zwarzeniem. Co zrobić, gdy do takiej sytuacji dojdzie? Czy zwarzoną śmietanę można uratować? Na szczęście są na to sprawdzone sposoby!

Do lekko zwarzonej śmietany (czyli do takiej, wktórej widać drobne grudki) wystarczy dodać dwie stołowe łyżki kwaśnej, gęstej śmietany 18% i dobrze wymieszać.

Co zrobić jednak, gdy rozwarstwienie jest bardziej dramatyczne – śmietana rozdzieliła się na część płynną i tłuszczową?

Czas na zdecydowane działania!

Naczynie ze zwarzoną śmietaną należy włożyć do garnka z gorącą wodą. W garnku tym śmietanę trzeba ogrzewać do momentu, aż grudki całkowicie się rozpuszczą.

Alternatywnie można spróbować dodać do śmietany żelatynę. W tym celu należy łyżkę żelatyny rozpuścić w 1/3 szklanki gorącej wody i po schłodzeniu wymieszać żelatynę ze śmietaną. Całość należy następnie wstawić do lodówki na 1 – 2 godziny. Po tym czasie śmietanę trzeba energicznie przemieszać (lub zmiksować), dodając 2 lub 3 stołowe łyżki ciepłej wody.

Co zrobić, żeby śmietana się nie zwarzyła? Zacznij od przeczytania naszych porad – potem wystarczy je tylko dokładnie zastosować a rozwarstwienie śmietany już nie będzie żadnym zagrożeniem!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Prev
Jak się gotuje ciecierzycę?

Jak się gotuje ciecierzycę?

Ciecierzyca, znana też jako cieciorka lub groch włoski, to bardzo cenne warzywo

Next
Jak przechowywać ciasto drożdżowe żeby nie wyschło?

Jak przechowywać ciasto drożdżowe żeby nie wyschło?

Jak przechowywać ciasto drożdżowe, żeby nie wyschło?

You May Also Like