Wygoda w kuchni idzie w parze z innowacyjnymi rozwiązaniami. Przykładem nowoczesnej technologii, na którą warto zwrócić uwagę, jest sterowanie gestami w okapach kuchennych. Urządzenia tego typu są coraz chętniej wybierane ze względu na swój praktyczny charakter. Jak gestami można kontrolować okap? Warto się temu bliżej przyjrzeć, aby odkryć, jak tego typu AGD ułatwia i usprawnia codzienne czynności kuchenne.
Rodzaje sterowania w okapach kuchennych
Okap sterowany gestem to tylko jedna z opcji dostępnych na rynku. Istnieje szereg innych sposobów sterowania pracą tych urządzeń. W większości przypadków okapy kuchenne są sterowane mechaniczne. To najprostsze i najbardziej popularne rozwiązanie. Okap może też być sterowany elektronicznie, w czym oprócz przycisków na panelu dotykowym może pomóc pilot czy smartfon. Ale to właśnie sterowanie gestem jest prawdziwą innowacją, która poprawia komfort gotowania i użytkowania kuchni.
Pokrętłem czy przyciskami na panelu sterowania – sterowanie mechaniczne
Najbardziej tradycyjny charakter ma sterowanie za pomocą pokręteł. Umieszczane są one na froncie danego modelu. Wystarczy je przekręcić, aby zwiększyć wydajność urządzenia czy włączyć oświetlenie LED. Okapem można też sterować za pomocą przycisków. Wyposażone mogą one być również w przełączniki kołyskowe, wykorzystywane głównie do włączania sprzętu, a także w przyciski suwakowe. Obsługa okapu za pomocą sterowania mechanicznego jest prosta. W razie awarii podzespoły łatwo wymienić lub naprawić. Są to jednak rozwiązania coraz rzadziej spotykane, wykorzystywane przede wszystkim w budżetowych modelach. Inne opcje są bardziej intuicyjne i nowoczesne.
Sterowanie elektroniczne – piloty, przyciski, smartfon
Wyciąg czy pochłaniacz może być sterowany elektronicznie. Tu pomóc może sterowanie Soft-Touch, co oznacza, iż okap został wyposażony w miękkie, łatwo uruchamiane przyciski. Dzięki nim można ustawiać różne funkcje okapu na wyświetlaczu LED lub LCD. Urządzenie można obsługiwać także poprzez sterowanie dotykowe, nazywane też sensorowym. Włączanie i wyłączanie okapu oraz ustawianie jego funkcji przypomina w tym względzie obsługę smartfonów. Wystarczy odpowiednim ruchem dłoni przesunąć palcem po panelu dotykowym.
Ciekawą alternatywą jest sterowanie okapem za pomocą pilota. Obecnie praktycznie każde urządzenie umożliwia tego typu obsługę, choć początkowo to sufitowe okapy kuchenne z niej korzystały. Dziś pilot może być użyty w każdym z rodzajów okapów. Nie ma znaczenia, czy jest to okap kwadratowy wyspowy, okap okrągły kominowy czy okap kuchenny podszafkowy. Rozwój telefonów komórkowych sprawił, że sterowanie okapem można obsługiwać za pomocą smartfona. Dzięki odpowiedniej aplikacji działa on jak pilot, łącząc się z okapem za pomocą Wi-Fi albo technologii Bluetooth. Nowością jest również sterowanie okapem z płyty grzewczej. W takim wypadku urządzenie często uruchamia się automatycznie wraz z rozpoczęciem gotowania, dostosowując się do intensywności pracy kuchenki.
Nie tylko oświetlenie LED – sterowanie gestem w okapach
Na popularności zyskuje także sterowanie za pomocą gestów. To rozwiązanie trafia do okapów, które są droższe, ale zarazem są bardziej zaawansowane. Sterowanie tego typu wiąże się z wykonywaniem ruchu dłonią, co pozwala na ustawienie np. oświetlenia pochłaniacza czy wyciągu. Gest jest zazwyczaj łatwy i intuicyjny do zrobienia. Użytkownik może dzięki niemu obsługiwać urządzenie bez fizycznego kontaktu, co ułatwia utrzymanie kuchni – a przynajmniej samego urządzenia – w czystości.
Co istotne, ruchem dłoni można ustawić nie tylko oświetlenie LED. Sterowanie za pomocą gestów pozwala także zmniejszyć lub zwiększyć moc turbin, czyli poprawić wydajność urządzenia. To trochę tak, jakby sterować okap pilotem. Oczywiście, każdy model okapu pozwala także na sterowanie urządzeniem w inny sposób, np. elektronicznie.
Warto też dodać, że istnieje głosowe sterowanie okapem. Coraz częściej to urządzenie AGD łączy się z asystentami głosowymi i domowymi centrami smart home. Dzięki temu użytkownik ma zupełnie nowe możliwości, pozwalające na sterowanie urządzeniem za pomocą prostych poleceń głosowych.
Jak działa okap sterowany gestami?
Okap, który można sterować gestami, jest wyposażony w czujniki, pozwalające mu odczytać ruchy dłonią. Sensory są na tyle czułe, że bez problemu dostrzegają ruchy rąk. Są też na tyle inteligentne, że nie mają kłopotu z odczytaniem intencji, jakie ma użytkownik. Charakter gestów zależy od producenta i tego, na jakie rozwiązanie się zdecydował. Są one odpowiednio zaprogramowane. Może to być np. gest uniesienia ręki, który uruchomi oświetlenie LED. Z kolei gest, przy którym ruszymy ręką w dół, wyłączy je. Ruch w lewo lub w prawo może zaś być przypisany do zwiększania lub zmniejszania prędkości pracy turbin.
Okap sterowany gestem – jakie ma zalety?
Największą zaletą okapów sterowanych gestem jest to, że ich obsługa sprzyja utrzymaniu kuchni w czystości. Przy gotowaniu zawsze brakuje dodatkowej ręki, a dłonie często się brudzą. Obsługa okapu gestem jest łatwiejsza, wygodna i bardziej higieniczna. Nie zanieczyszczamy okapu, nie zostawiamy na nim brudnych śladów, nie musimy równie często myć i wycierać rąk. Takie sterowanie jest też bardzo intuicyjne i szybko można się go nauczyć i do niego przyzwyczaić.
Czy każdy okap kominowy posiada sterowanie gestem?
Niestety, nie każdy okap umożliwia sterowanie gestem. Nie ma wielu producentów, którzy oferują tego typu rozwiązania, ale może się ono pojawić w każdym rodzaju okapów. Nie jest więc istotne, czy mamy wyspowy okap kwadratowy, okap tubę, okap kominowy czy podszafkowy okap kuchenny do zabudowy. Nie ma też znaczenia to, czy okap pracuje jako wyciąg, czy też działa w trybie pochłaniacza. Produkt musi jednak wspierać tego rodzaju tryb pracy. Jako że jest to rozwiązanie innowacyjne, warto mieć na uwadze, że producenci w różny sposób mogą taki system sterowania nazywać, np. Gesture Control czy System GControl.
Do jakiej kuchni wybrać okap sterowany gestami?
W gruncie rzeczy okap ze sterowaniem gestem ręką może znaleźć się w każdej kuchni. Jeśli tylko dany model wspiera to rozwiązanie, możesz go umieścić zarówno w małej, jak dużej kuchni. Może być zamontowany jako okap wolnostojący, ale też może być elementem zabudowy w szafce. Oczywiście, gest ręką nie będzie działać na duże odległości. Jeśli zatem ktoś chciałby mieć u siebie okap sufitowy, będzie się musiał nastawić na sterowanie za pomocą pilota. Jeśli okap będzie zamontowany tak, że trudno wykonać pod nim odpowiedni gest, również trzeba będzie nastawić się na sterowanie w inny sposób. Zasadniczo jednak tego typu produkt można zamontować w każdym pomieszczeniu, rzecz jasna i jako pochłaniacz, i jako wyciąg, zależnie od potrzeb.
Okap sterowany gestem – czy warto kupić?
W swych funkcjach okap sterowany gestem nie różni się od urządzeń sterowanych w inny sposób. Taki model dokładnie tak samo usuwa zapachy i filtruje powietrze. Może pracować zarówno w trybie pochłaniacza, jak i wyciągu. Taki okap jest droższy, ale sterowanie gestem jest łatwe i bardzo wygodne. Czy zatem warto decydować się na takie AGD? Na to każdy musi odpowiedzieć sobie sam. Z pewnością jest to jednak zakup, który warto brać pod uwagę. I to tym bardziej, że taki produkt oferujący sterowanie gestem, coraz częściej pojawia się w katalogach producentów.