Czy można używać zwykłych garnków na płycie indukcyjnej?

Płyty indukcyjne z roku na rok zyskują na popularności. Obróbka cieplna z ich wykorzystaniem różni się od gotowania na kuchence gazowej lub płycie ceramicznej. Z tego właśnie powodu dużo osób zadaje sobie pytania: czy można używać zwykłych garnków na płycie indukcyjnej? Z jakich urządzeń skorzystać, aby wykorzystać w pełni potencjał płyty indukcyjnej?

Czy można używać zwykłych garnków na płycie indukcyjnej?

Jest to jedno z najczęściej zadawanych pytań przez nowych właścicieli płyt indukcyjnych. Aby sprawdzić, czy garnek nadaje się należy sprawdzić jego oznaczenia. Jeśli urządzenie jest przystosowane do indukcji na dnie będzie się znajdował symbol przypominający pętle. Reprezentuje on cewkę indukcyjną. Innym prostym sposobem na przetestowanie użyteczności przyrządów do gotowania na płycie indukcyjnej jest sprawdzenie właściwości magnetycznych garnka. Jeśli przyciąga magnes oznacza to, że jest kompatybilny z indukcją.

Zwykle naczynia nadające się do gotowania na płycie indukcyjnej mają po zewnętrznej stronie dna symbole w kształcie kółek. Natomiast te niezdatne do użycia na indukcji mają wzór prążkowany.

Szerokość i grubość garnka.

Jeśli wiemy, że garnek działa na płycie indukcyjnej pozostaje dobrać ten najlepszy. Optymalny wybór zależy od rodzaju i nowoczesności płyty indukcyjnej. Obecnie indukcje zwykle posiadają automatyczne wykrywanie grubości i średnicy garnka. Jeśli w urządzeniu została zastosowana tego rodzaju technologia nie trzeba się martwić tymi parametrami.

Co jeśli płyta indukcyjna nie posiada tego rodzaju udogodnienia? Wszelkie informacje, co do preferowanej ilości warstw dna garnka i innych parametrach znajdzie się w instrukcji obsługi płyty. Z reguły uznaje się, że im więcej warstw tym lepiej. Wszystko jednak zależy od użytego materiału do wyrobu garnka.

Rodzaj materiału z jakiego wykonany jest garnek.

Najczęściej wyróżnia się garnki: żeliwne, aluminiowe, emaliowane, ceramiczne, miedziane, szklane i ze stali nierdzewnej. W zależności od użytego materiału będą się różniły właściwości urządzenia. Przykładowo garnki aluminiowe przewodzą ciepło dziesięć razy lepiej od tych wykonanych ze stali nierdzewnej. Aluminiowe wykonanie pozwala na najszybsze ugotowanie potraw, jednak w kontakcie z potrawami kwaśnymi może przeprowadzać szkodliwe dla zdrowia reakcje chemiczne.

Jednymi z najczęściej wykorzystywanych materiałów jest stal nierdzewna. Zawdzięcza to względnie dobremu przewodzeniu ciepła, wysokiej wytrzymałości na zużycie oraz łatwości w czyszczeniu. Utrzymują one również długo swoją temperaturę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Prev
Jak ugotować jajka żeby nie popękały?

Jak ugotować jajka żeby nie popękały?

Jajka to jedne z najbardziej popularnych dań, które jemy o każdej porze dnia

Next
Jak się gotuje ciecierzycę?

Jak się gotuje ciecierzycę?

Ciecierzyca, znana też jako cieciorka lub groch włoski, to bardzo cenne warzywo

You May Also Like