Problem tępych noży to chyba koszmar każdej osoby, która lubi gotować. Przygotowywanie potraw staje się udręką i automatycznie odechciewa się gotowania. Na szczęście noże można ostrzyć i to pozwala przywrócić je do życia. Jak powinno się to robić, o czym pamiętać, by ostrzenie było skuteczne i przynosiło zadowalające efekty? Zapoznając się z naszymi poradami dowiecie się jaki kąt ostrzenia jest właściwy i dlaczego jest to tak istotna wartość.
Dlaczego ustawienie kąta będzie ważne?
Na samym początku należy wskazać, że nie ma jednego uniwersalnego kąta ostrzenia noża, ponieważ to jaki będzie właściwy kąt jest uzależnione od tego jak będzie się wykorzystywać dany nóż. To jakie jest jego zastosowanie wpływa na to jaki kąt będzie odpowiedni
Właściwy kąt ostrzenia to różne parametry, które musimy mieć na uwadze. Z jednej strony odpowiedni kąt to ten, przy którym zbiegają się zapasy, jednocześnie na uwadze trzeba mieć podaż, a więc miejsce, gdzie zejście ostrza przechodzi w element tnący.
Prawidłowy kąt – na uwadze mamy wyostrzenie
Na wstępie można zacząć od tego czym jest wyostrzanie. Prawidłowy kąt ostrzenia powinien bowiem miec na celu wypracowanie takich efektów, dzięki którym przywróci się na nożu te parametry, które miał na samym początku na swojej krawędzi skrawającej.
Jakie są wartości dla kątów ostrzenia noży?
Dostępne w sprzedaży noże mają różne przeznaczenie i kąt ich ostrzenia powinien być dopasowany właśnie pod tym względem. W ten sposób znając różne typy noży i ich przeznaczenie będzie można w trakcie ich ostrzenia dopasować kąt i osiągnie się dzięki temu właściwy efekt. I tak dzieląc noże pod kątem ich zastosowania można wyróżnić następujące kąty ostrzenia dla nich właściwe:
- nóż stołowy ostrzony jest na kącie 55-60 stopni
- kuchenny nóż w gospodarstwie domowym o ogólnym przeznaczeniu to 30-35 stopni
- nóż w profesjonalnej kuchni do różnych zastosowań to ostrzenie pod kątem 25-30 stopni
- nóż szefa kuchni ostrzy się na 20-25 stopniach
- nóż do ryb – kąt 25 stopni
- nóż do mięsa – kąt 30 stopni
- nóż do warzyw – kąt 35 stopni
- nóż do korzenie – 22-25 stopni
- nóż do odkostniania – 25-30 stopni
- nóż do filetowania – 10-15 stopni
- nóż do mrożonych mięs i ryb – 30-45 stopni
Zastosowanie się do tych zasad pozwoli na osiągnięcie dobrych efektów w zakresie ostrzenia i nóż faktycznie wróci do właściwości, które umożliwią faktycznie wygodne krojenie tym nożem.
Nóż w domu – jak właściwie naostrzyć?
Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że noże o specjalnym przeznaczeniu wymagają faktycznie profesjonalnego ostrzenia. Jeśli chodzi o nóż, który będzie używany w domu nie ma aż tak wyraźnego podziału na to jak nóż jest wykorzystywany. Wiele osób z jednego noża korzysta w wielu różnych sytuacjach.
Uniwersalny kąt ostrzenia
Dla tych osób, które korzystają z noża w domu w trakcie różnych kuchennych prac właściwym wyborem będzie decyzja o tym, by ostrzyć nóż według uniwersalnego kąta ostrzenia. Najbardziej odpowiedni kąt dla noża kuchennego, który sprawi, że naostrzony nóż będzie uniwersalny to kąt 30-35 stopni. W ten sposób uzyska się zadowalającą ostrość domowego noża. Jeśli komuś będzie bardziej zależało na większej odporności na ścieranie i trwałości to właściwy wybór będzie wybór kąta 40 stopni. Tak naostrzony nóż będzie dłużej pracował na odpowiednim poziomie bez konieczności ponownego ostrzenia.
Warto mieć na uwadze powyższe porady, ponieważ dzięki nim będzie można w pełni profesjonalnie wykonać ostrzenie noży i uda się dzięki temu uzyskać takie efekty, które sprawią, że gotowanie znów stanie się przyjemnością, podobnie jak korzystanie z noży.