Jakie kieliszki do nalewki?

Jakie kieliszki do nalewki

Nalewki są znane od V w p.n.e. Pierwsze napoje tego typu powstawały wedle bardzo prostej receptury, która zaleca połączenie ze sobą wina oraz miodu, a także wybranych przypraw. Później, z biegiem czasu nalewki stały się coraz bardziej popularne, zwłaszcza w trakcie różnych biesiad czy domowych przyjęć. Stosuje się je także w przypadku różnych dolegliwości zdrowotnych. Warto wiedzieć jakie w jakich kieliszkach najlepiej ją podawać.

Co warto wiedzieć o nalewkach?

W dzisiejszych czasach nalewki przede wszystkim królują na w domach i są niezwykłym rarytasem podczas przyjęć z rodziną i przyjaciółmi. Można znaleźć wiele przepisów na przepyszne trunki tego typu.

Najpopularniejsze nalewki są przygotowywane z najróżniejszych owoców, ziół, a także wyciągów kwiatowych. Moc alkoholu sięga do 70%. Smaków i rodzajów nalewek jest naprawdę bardzo wiele, dzięki czemu każdy może znaleźć coś dla siebie. Warto zapoznać się z najbardziej popularnymi przepisami na domowe nalewki.

Jakie kieliszki do nalewek należy wybrać?

Wybierając kieliszki do nalewek trzeba przede wszystkim pamiętać o tym, że trunek ten charakteryzuje się dość wysoką zawartością alkoholu. Dlatego, należy je podawać w stosunkowo małych kieliszkach (nie powinny to być jednak kieliszki do wódki czy wina).

Nalewki spożywa się w wolnym tempie, aby można było poczuć ich smak oraz zapach. Nalewka zwykle służy jako dodatek do lodów i deserów. Aby degustacja była przyjemna i aby można się było delektować nalewką konieczne jest zadbanie o właściwe szkło.

Kieliszki nie powinny przekraczać pojemności 50 ml. Konieczne jest także zadbanie o to, aby były one krystalicznie czyste i nie posiadały żadnych smug oraz zacieków. Warto wybrać modele kieliszków, które posiadają cienką nóżkę. Najbardziej trafne będzie przezroczyste szkło, ponieważ w takim wypadku możliwe jest także podziwianie koloru trunku.

Do nalewek świetnie się sprawdzą kieliszki kryształowe, ze zdobieniami. Różnorodne szlify dodadzą uroku i sprawią, że degustacja będzie jeszcze bardziej przyjemna i miła dla oczu.

Kieliszki do nalewek – o czym pamiętać?

Bardzo dobrym i polecanym rozwiązaniem jest serowanie nalewki z ozdobnej karafce, która jest z tego samego kompletu co kieliszki. Najlepiej będzie się prezentować karafka na eleganckiej tacy. W takim wypadku nalewka nie tylko będzie pyszna, ale także ucieszy oko. Przed samym podaniem napój warto delikatnie schłodzić, co zapewni jeszcze lepszy efekt.

Warto zaznaczyć, że serwując nalewkę, najlepszym rozwiązaniem jest napełnianie kieliszków do 2/3 wysokości. Jest to optymalna ilość. Nie należy przesadzać z ilością wypijanej nalewki.

Rodzaje nalewek

Nalewkę wytrawną najlepiej podawać w małych kieliszkach na wysokiej nóżce. Jest to świetny dodatek do przekąsek pikantnych. Z kolei nalewki półsłodkie i półwytrawne można podawać z różnymi mięsami. Do deserów najlepiej pasują nalewki słodkie.

Podczas degustacji nalewek nie należy wylizywać dna kieliszka. Powinno na nim pozostać kilka kropli. Jest to bardzo ważne. Natomiast jeśli chodzi o nalewki zdrowotne, należy je pić w bardzo małych ilościach i to najlepiej na około 15 minut przed jedzeniem.

Nalewki należy podawać w małych kieliszkach. Jest to alkohol, którego nie wypija się do dna, tylko serwuje w małych ilościach do degustacji, warto mieć to na uwadze. Dobrym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w kryształowe, zdobione kieliszki, które dodatkowo cieszą oko i sprawiają, że kolorowy trunek prezentuje się bardzo atrakcyjnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Prev
Pod jakim kątem ostrzyć nóż – krok po kroku
Pod jakim kątem ostrzyć nóż

Pod jakim kątem ostrzyć nóż – krok po kroku

Problem tępych noży to chyba koszmar każdej osoby, która lubi gotować

Next
Jak przechować piernik do świąt?
Jak przechować piernik do świąt

Jak przechować piernik do świąt?

Święta to wyjątkowy i magiczny czas, do którego niejednokrotnie przygotowania

You May Also Like