Kwiaty cebulowe do ogrodu – jakie wybrać?

assorted flowers in shallow focus lens

Poznaj kwiaty cebulowe, które przez wieki przebyły tysiące kilometrów, żeby zadomowić się w naszym klimacie. Pochodzą z Azji, Afryki i Ameryki Południowej, a teraz mogą zamieszkać w Twoim ogrodzie. Przed Tobą 5 gatunków, które posadzisz obok rodzimych roślin, by stworzyć niepowtarzalne kompozycje.

Hiacynt

Wywodzi się z Azji Mniejszej oraz terenów dzisiejszej Syrii i Palestyny. Lubi gleby przepuszczalne, lekkie i żyzne, zasobne w próchnicę. W okresie wzrostu i kwitnienia stosuje się nawozy wieloskładnikowe i umiarkowanie podlewa. Hiacynty kwitną w kwietniu i maju.

Rosną zarówno w gruncie, jak i w donicach. Jeśli chcesz ozdobić nimi rabatę lub taras, zwróć uwagę na takie odmiany, jak:

  • Brodiaea Triteleia Rudy – białofioletowa.
  • City of Haarlem – żółta,
  • Woodstock – bordowa.

W lipcu kończą sezon wegetacyjny i zaczynają więdnąć. Obcina się wówczas liście i pędy, a następnie wyjmuje cebule. Przechowuje się je w suchym i chłodnym pomieszczeniu. Hiacynty raczej nie zimują w ziemi, choć jeśli temperatura jest łaskawa, cebule można zostawić w gruncie i tylko porządnie osłonić.

Krokus wielkokwiatowy

Pochodzi z Europy Południowo-Wschodniej, Kaukazu i Azji Mniejszej. Potrzebuje stanowiska słonecznego lub lekko zacienionego o glebie próchniczej, przepuszczalnej i umiarkowanie wilgotnej. Nadaje się na rabaty, trawniki i do ogródków skalnych.

Kwitnie w marcu i kwietniu i osiągają wysokość 10 cm. Wyróżnia się kielichowatymi kwiatami o podłużnych płatkach. Najlepszy efekt estetyczny osiąga się, sadząc krokusy w grupach do kilkudziesięciu sztuk takich odmian, jak np.:

  • Pickwick i King of Striped – białofioletowe,
  • Sky Blue – niebieska,
  • Flower Record – fioletowa.

W okresie intensywnego wzrostu krokusy potrzebują zasilania nawozem wieloskładnikowym. Cebulki kwiatowe krokusów wykopuje się je co 4 lata w czerwcu, kiedy skończą kwitnienie, a ich liście zżółkną. Przechowuje się je do jesieni w przewiewnym miejscu, a następnie znów umieszcza w ziemi.

Babiana

Afrykańska roślina z rodziny kosaćcowatych. Osiąga do 30 cm wysokości i rośnie w zacisznych słonecznych miejscach. Radzi sobie również w lekkim cieniu. Lubi gleby przepuszczalne i żyzne, lekkie, zasilone w składniki odżywcze. Sadzi się ją na rabatach i skalniakach.

Do prawidłowego wzrostu potrzebuje odchwaszczania i dokarmiania nawozami wieloskładnikowymi. Warto poświęcić czas na jej pielęgnację, żeby cieszyć się widokiem sześciopłatkowych kwiatów w kolorze różowym, liliowym i fioletowym. Ozdobne są również liście – szablaste i intensywnie zielone.

Babiana kwitnie w czerwcu i lipcu. Cebule wykopuje się na zimę i przechowuje w pomieszczeniu o temperaturze ok. 8°C.

Liatra kłosowa

Pochodzi z Ameryki Północnej, gdzie rośnie na łąkach i preriach. Najbardziej służą jej więc stanowiska słoneczne, choć radzi sobie również w półcieniu.

Dorasta do 60-80 cm wysokości i kwitnie od czerwca do października, a w sprzedaży znajdziesz takie odmiany, jak:

  • Kobold – liliowofioletowa,
  • Alba – biała,
  • Floristan violet i weiss – o odpowiednio fioletowych i białych kwiatach.

Liatra potrzebuje gleby próchniczej, żyznej i przepuszczalnej o odczynie lekko kwaśnym. Jeśli w podłożu nie brakuje składników pokarmowych, radzi sobie z przejściową suszą. W innym przypadku należy ją nawozić i podlewać. Należy do roślin mrozoodpornych.

Kwiaty cebulowe – łatwy sposób na piękny ogród

Rośliny cebulowe kwitną wiosną, latem i jesienią w zależności od gatunku. Przegląd najpopularniejszych kwiatów cebulowych znaleźć można tutaj: https://cebule-kwiatowe.pl/. Jeśli umiejętnie je dobierzesz, zapewnisz sobie ogród pełen kolorów przez większość roku. Stwórz egzotyczny, preriowy lub górski krajobraz tuż za swoimi oknami, wykorzystując łatwo dostępne kwiaty cebulowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Prev
Zdrowie na wyciągnięcie ręki: gdzie kupić błonnik witalny?

Zdrowie na wyciągnięcie ręki: gdzie kupić błonnik witalny?

Słyszeliście kiedyś o błonniku witalnym?