Jak ubić mleko do kawy?

Jak ubić mleko do kawy

Spienione mleko jest niezbędne do przygotowania cappuccino czy latte macchiato. Sprawia również, że gorące kakao dla dzieci prezentuje się znacznie apetyczniej. Puszystą mleczną piankę można stworzyć na kilka sposobów i wcale nie potrzebujemy do tego specjalistycznych urządzeń. Jak ubić mleko do kawy z pomocą różnych akcesoriów?

Ubijanie mleka do kawy – jakie się nadaje?

Zanim dowiesz się, jak ubić mleko do kawy, musisz wiedzieć, które mleko w ogóle się do tego nadaje. Najlepsze rezultaty daje oczywiście produkt zawierający jak największy procent tłuszczu (3,2%). W sklepach dostępne są także specjalne rodzaje mleka do spieniania, zawierające większą ilość białka. Istotna jest też temperatura. Zimne mleko nie ubija się tak, jak to podgrzane do około 65 stopni Celsjusza (ale nie zagotowane!). W przypadku kaw mrożonych, ubijamy naturalnie mleko zimne, co jest trudniejsze, ale nie niemożliwe. Wyjątkiem od reguły jest spienianie mleka dyszą od ekspresu – wtedy wskazane jest stosowanie płynu jak najmocniej schłodzonego.

Jak ubić mleko do kawy – przydatne akcesoria

Kiedy wiemy już, jakie mleko nadaje się do spieniania, możemy zastanowić się, czym da się je ubić. Do wyboru mamy kilka akcesoriów, w tym:

  • dyszę przy ekspresie ciśnieniowym,
  • specjalne spieniacze do mleka – ręczne, tłokowe i elektryczne,
  • blender,
  • mikser,
  • zwykły słoik z zakrętką.

Jak ubić mleko do kawy z pomocą każdego z nich?

Ubijanie mleka dyszą ekspresu

Niektóre modele ekspresów do kawy posiadają specjalną dyszę. Jak ubić mleko do kawy z pomocą takiego dodatku? Wystarczy przygotować stalowy dzbanek, który wypełnimy zimnym, tłustym mlekiem do 3/4 objętości. Dyszę należy zanurzyć w mleku i wprawić je w ruch wirowy. Płyn podgrzeje się i zwiększy objętość za sprawą gorącej pary pod ciśnieniem. Wystarczy jeszcze postukać naczyniem o blat, aby usunąć bąbelki powietrza – i gotowe!

Ubijanie mleka spieniaczem

Jak ubić mleko do kawy spieniaczem? Wiele zależy tutaj od rodzaju posiadanego urządzenia. Jedynie elektryczne spieniacze posiadają funkcję podgrzewania. W przypadku pozostałych mleko należy podgrzać wcześniej w kuchence mikrofalowej lub w garnuszku na gazie. Jeśli używamy modelu na baterię, po prostu zanurzamy jego końcówkę w mleku. Spieniacze tłokowe wymagają nieco więcej wysiłku – musimy energicznie poruszać tłoczkiem, aby mleko dobrze się ubiło. Korzystając z elektrycznego spieniacza, należy przestrzegać instrukcji obsługi i zaleceń producenta. Najczęściej spienianie dobywa się za dotknięciem jednego przycisku.

Spienianie mleka blenderem lub mikserem

Blender lub mikser wyposażone w trzepaczki mogą posłużyć do spienienia mleka zupełnie tak samo, jak do ubijania białek. Wystarczy wcześniej podgrzać płyn i przelać go do wysokiego naczynia – będzie chlapało! Konieczne jest także użycie najwyższych obrotów, jakie oferuje urządzenie.

Ubijanie mleka domowymi sposobami: słoik

Jak ubić mleko na kawę, jeśli nie posiadamy miksera, blendera ani spieniacza czy dyszy przy ekspresie? Wystarczy szczelny słoik lub inne naczynie, które możemy bezpiecznie zamknąć. Nie musimy nawet podgrzewać wcześniej płynu – można najpierw potrząsać słoikiem przez około 30 sekund, a następnie umieścić je w mikrofalówce i obserwować jak piana unosi się na coraz cieplejszym mleku.

Jak widać ubicie piany z mleka nie jest zbyt trudnym zadaniem, chociaż każda metoda oferuje nieco inne rezultaty. Spienianie mleka w słoiku pozwala uzyskać piankę, która jest nieco mniej sztywna i kremowa niż ta stworzona za pomocą specjalnej dyszy czy spieniacza. Na co dzień z pewnością nie pogardzimy jednak również takim dodatkiem do kawy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Prev
Jaka patelnia do jajecznicy? – Ranking 2022
Jaka patelnia do jajecznicy

Jaka patelnia do jajecznicy? – Ranking 2022

Jajecznica uważana jest za jedną z najprostszych do przygotowania potraw

Next
Ostrzałka do noży – jaka najlepsza? Ranking 2022
Ostrzałka do noży jaka najlepsza

Ostrzałka do noży – jaka najlepsza? Ranking 2022

Kiedy gotujemy, noże powinny być przedłużeniem naszej ręki

You May Also Like