Pasteryzacja słoików w piekarniu elektrycznym

Robienie przetworów dla wielu z nas jest przyjemnym, corocznym rytuałem, który pozwala zachować smak ulubionych warzyw i owoców. Wszystko po to, aby móc ponownie rozkoszować się ich smakiem w chłodnych zimowych miesiącach. Jednak aby ich zawartość nie uległa zepsuciu, niezbędna jest pasteryzacja. Tradycyjnie wykonuje się ją poprzez zagotowanie w gorącej wodzie, może być wykonane również w inny, bardziej wygodny sposób. Dzięki temu szybko i skutecznie unikniesz zbędnych przygotowań. Podpowiadamy, jak właściwie powinna przebiegać pasteryzacja słoików w piekarniku elektrycznym.

Pasteryzacja słoików w piekarniku elektrycznym

Pasteryzacja słoików w piekarniku elektrycznym sprawdzi się najlepiej w przypadku słoików zakręcanych. Większe słoiki wekowane gumą i uszczelkami lepiej pasteryzować w tradycyjny sposób. Przed wykonaniem wszelkich działań warto sprawdzić, czy słoiki oraz nakrętki są szczelne, oraz nie posiadają uszkodzeń. 

Przygotowanie słoików do pasteryzacji 

Tak jak w przypadku tradycyjnego procesu niezbędne jest umycie i wyparzenie słoików. Przed włożeniem do nich przetworów ich wnętrze powinno być zupełnie suche. Po włożeniu zawartości warto zachować niezbędny odstęp, przynajmniej 2 cm wolnej przestrzeni od wieka. Na sam koniec należy zakręcić słoiki, jednak nie trzeba ich bardzo mocno dokręcać. 

Pasteryzacja słoików w piekarniku elektrycznym- krok po kroku:

Pasteryzacja słoików w piekarniku elektrycznym jest procesem stosunkowo prostym i szybkim. Niemniej jednak niezbędne jest zachowanie odpowiednich kroków, które pozwolą wykonać wszystkie niezbędne działania w sposób prawidłowy. 

  1. Po pierwsze konieczne jest przygotowanie blaszki, którą od środka wyłożymy papierem do pieczenia.
  2. Następnie w piekarniku układaj słoiki układaj zakrętką do góry, zachowując między nimi odpowiedni odstęp tak, aby się ze sobą nie stykały.
  3. Pasteryzacja słoików w piekarniku elektrycznym powinna być wykonana w temperaturze 120-130 stopni przez pół godziny od wstawienia słoików do piekarnika. 
  4. Ostatnim etapem jest pozostawienie słoików we włączonym piecu na kolejne pół godziny. 

Po przestygnięciu słoików konieczne jest domknięcie ich nakrętek oraz ustawienie ich dnem do góry. To wszystko. Tak przygotowane słoiki odstaw w zacienione i chłodne miejsce.

Pasteryzowanie słoików w piekarniku elektrycznym- podsumowanie

Pasteryzacja słoików w piekarniku elektrycznym wbrew pozorom jest niezwykle prostym i szybkim procesem. To świetne rozwiązanie dla wszystkich, którzy chcą usprawnić proces przygotowywania przetworów. Dlatego też zdecydowanie warto wykorzystać go w opozycji dla tradycyjnego zagotowywania słoików. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Prev
Co można zrobić z pręgi wołowej?

Co można zrobić z pręgi wołowej?

Wielu kucharzy amatorów zastanawia się co można zrobić z pręgi wołowej, żyją oni

Next
Ile kofeiny jest w kawie?

Ile kofeiny jest w kawie?

Jak działa kofeina?

You May Also Like