Co można zrobić z pręgi wołowej?

Wielu kucharzy amatorów zastanawia się co można zrobić z pręgi wołowej, żyją oni bowiem w przekonaniu, że jest to część niezwykle trudna i czasochłonna do przygotowania. Po części tak jest, jednak istnieje wiele doskonałych dań, w których pręga wołowa sprawdzi się idealnie, a przy wyborze odpowiednich dodatków, które podkreślą jej smak i teksturę, będzie smakowała jeszcze lepiej. Co zatem można zrobić z pręgi wołowej?

Pręga wołowa – jakie to mięso?

Pręga wołowa, inaczej goleń, jest to mięso pochodzące ze środkowej części przedniej i tylnej nogi, zwykle występujące bez kości. Zawiera bardzo dużą ilość tkanki łącznej, a przy tym jest bardzo bogata w witaminy i składniki odżywcze. Wygląd pręgi jest bardzo charakterystyczny – jest to mięso o intensywnie czerwonym kolorze, poprzecinane prążkami białego lub jasnoróżowego tłuszczu.

Jakie dania można przyrządzić z pręgi wołowej?

Ci, którzy zastanawiają się co można zrobić z pręgi wołowej, powinni przede wszystkim wiedzieć, że jest to mięso wymagające i koniecznie musi być poddane długiej obróbce termicznej – od 40 minut do nawet 3 godzin, w zależności od rodzaju przygotowywanego dania. Pręgę można dusić, piec oraz marynować, a odpowiednio dobrane dodatki, takie jak zioła, czerwone wino czy mocne piwo wydobędą jej smak i podkreślą kruchość mięsa. Oto przykłady dań, w których pręga wołowa sprawdzi się idealnie.

Wołowina po burgundzku

Wołowina po burgundzku, jak sama nazwa wskazuje, jest daniem typowym dla kuchni Burgundii i łączy w sobie głównie dwa smaki: wino oraz cebulę. Jest to danie niezwykle czasochłonne i wymaga od kucharza dużej czujności, jednak przygotowane w sposób prawidłowy jest naprawdę niezwykłe w smaku. W dużym skrócie, przygotowanie wołowiny po burgundzku polega na przygotowaniu ciemnego bulionu, a następnie długim duszeniu wybranego kawałka mięsa w winnym sosie. Pręga wołowa sprawdzi się w tym przypadku idealnie, ze względu na dużą zawartość tkanki łącznej oraz kruchość i twardość mięsa.

Gulasz

Wszystkim, którzy nie wiedzą co można zrobić z pręgi wołowej, a nie są zbyt doświadczonymi kucharzami, na samym początku kulinarnej drogi należy polecić przygotowanie gulaszu. Danie to wymagać będzie dużo mniejszego zaangażowania niż wołowina po burgundzku, znacznie mniejsze jest także ryzyko porażki w kuchni. Najprostszy przepis zakłada umycie i osuszenie ręcznikiem kawałka mięsa, a następnie pokrojenie go w kostkę i podsmażenie na oleju aż do momentu, w którym wyparuje woda. Kolejnym krokiem jest posiekanie i dodanie cebuli oraz przypraw, a także indywidualnie wybranych dodatków – należy jednak pamiętać, że pręga wołowa doskonale komponuje się z grzybami leśnymi, majerankiem oraz papryką.

Bitki

Pręga wołowa bardzo rzadko kojarzona jest z mieleniem, a szkoda – z tej części wołowiny można przyrządzić naprawdę bardzo dobre bitki, chociaż samo zmielenie może być procesem wymagającym, ze względu na strukturę i twardość mięsa. Przygotowanie bitek z pręgi wołowej nie jest trudne, ten kawałek wołowiny będzie jednak wymagał nieco dłuższego smażenia i większej ilości bulionu, który je zmiękczy. Sos można wybrać w zależności od preferencji, jednak najlepiej sprawdzą się grzybowe, winne oraz bazujące na mocnych alkoholach, jak na przykład whisky. Bitki z pręgi wołowej doskonale komponują się z intensywnymi i wyrazistymi smakami, stąd nie trzeba obawiać się obfitego używania przypraw.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Prev
Ile można trzymać zupę w lodówce?

Ile można trzymać zupę w lodówce?

Nie ma nic bardziej satysfakcjonującego dla kucharza niż zrobienie dużego garnka

Next
Pasteryzacja słoików w piekarniu elektrycznym

Pasteryzacja słoików w piekarniu elektrycznym

Robienie przetworów dla wielu z nas jest przyjemnym, corocznym rytuałem, który

You May Also Like