Nie ma nic bardziej satysfakcjonującego dla kucharza niż zrobienie dużego garnka zupy i delektowanie się nią przez wiele dni. Pierwszą rzeczą, jaką robi rano gospodyni domowa, jest zastanowienie się, co ugotuje na obiad. Wiele gospodyń domowych gotuje zupy na następny dzień, a nawet kilka następnych dni. Na przykład barszcz, kapuśniak lub bulion z kurczaka, ale nie wszyscy wiedzą, jak długo te potrawy można przechowywać w lodówce, nie tracąc przy tym swoich walorów użytkowych i smakowych. Robiąc własne zupy w domu, możesz eksperymentować z różnymi smakami i znaleźć swoje ulubione, nie wydając dużo pieniędzy na wypróbowanie drogich dań restauracyjnych.
Jak długo można przechowywać zupę w lodówce
Domowe zupy można przechowywać przez około 3-4 dni w lodówce. Trwałość zup zależy także od ich składu: mięsnego, rybnego czy warzywnego. Najważniejsze, żeby zupy nie podgrzewać wiele razy. Jeśli zaczniesz ją codziennie odgrzewać, może to doprowadzić do zatrucia pokarmowego. Dodatkowo, jeśli za bardzo ją podgrzejesz (ponad 70 stopni Celsjusza), znikną z niej przydatne witaminy i minerały. Jeśli chcesz przechowywać zupę w lodówce, nie zostawiaj jej w garnku z przykrywką. Najlepiej przełożyć go do szklanego słoika z mocno zakręconą pokrywką, co uchroni przed rozprzestrzenianiem się szkodliwych bakterii. Zupę jarzynową można przechowywać w lodówce do 5-6 dni. Jeśli do zupy dodasz jajka lub nabiał (śmietana, jogurt), skróci to jej trwałość – pozostaje wówczas jadalna tylko przez 2-3 dni.
Dlaczego warto robić domowe zupy?
Przygotowanie własnej zupy to prosty sposób na wprowadzenie do diety zdrowszych warzyw i owoców. Ponieważ produkty pełnowartościowe, takie jak świeże warzywa, są często tańsze niż produkty gotowe, zupy mogą być świetnym sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy. A ponieważ kontrolujesz składniki w domowych zupach, łatwiej jest upewnić się, że odżywiasz się zdrowo. Domowe zupy to także świetny sposób na wykorzystanie resztek jedzenia z innych posiłków. Twoja zupa może zawierać resztki kurczaka z wczorajszej pieczeni lub kawałek brokułów, który nie trafił do zapiekanki. Możesz nawet użyć resztek z innych posiłków jako bazy do zupy! Pomyśl, ile razy ugotowałeś za dużo makaronu, ryżu lub ziemniaków — możesz łatwo zamienić te resztki w inne danie, dodając trochę bulionu, mięsa lub warzyw i gotując wszystko razem, aż stanie się pełnowartościowym posiłkiem. Możesz także tworzyć domowe zupy, które można łatwo zamrozić i podgrzać później, oszczędzając czas, gdy potrzebujesz łatwego obiadu. Jeśli masz dzieci, zupa może być dla nich łatwiejsza do zjedzenia niż inne produkty.