Ile kofeiny jest w kawie?

Jak działa kofeina?

Warto wiedzieć, że tak uwielbiana przez większość osób kawa, w za dużych ilościach może szkodzić, właśnie ze względu na kofeinę. Może powodować podwyższone ciśnienie, zakłócenia snu czy stany lękowe. Jak wiadomo, zasada złotego środka sprawdzi się wszędzie. Gdy pijemy około 4-6 filiżanek kawy, mieścimy się jeszcze w normie, gdzie kawa nam nie szkodzi, jest to dawka około 400-600 mg kofeiny. W rozsądnych ilościach, kofeina działa pozytywne na nasz organizm to znaczy pobudza wydzielanie serotoniny, dopaminy oraz adrenaliny. Dzięki temu koncentracja jest lepsza i jesteśmy mniej zmęczeni. Znany jest fakt, że kofeina uzależnia. Dlatego należy wystrzegać się picia kawy tylko z powodu uzależnienia i najlepiej ograniczyć się tylko do jednej czy dwóch filiżanek. To ile kofeiny jest w kawie i ile kaw wypijamy, wpływa na nasze samopoczucie, stąd każdy musi sobie sam ustalać odpowiednią dawkę. Druga kwestia jest taka, że rzadko kto, potrafi odmówić sobie kawy, ze względu na jej walory smakowe i pobudzenie organizmu. Jak zawsze sprawdzi się tutaj zasada złotego środka i umiaru. Możemy pić kawę na przykład do śniadania i potem w południe, bo trzeba też pamiętać, że pijąc kawę za późno w ciągu dnia, można mieć potem problemy ze snem. A tego każdy z nas chciałby uniknąć i doświadczać tylko pozytywnych efektów picia kawy. 

Czy ilość kofeiny zależy od rodzaju kawy?

Na pytanie ile kofeiny jest w kawie, można odpowiedzieć, to zależy od rodzaju kawy. Pierwszy czynnik to rodzaj ziaren, przykładowo najwięcej kofeiny ma robusta (nawet do 4%). Stopień wypalenia kawy ma tu również znaczenie, bo jasne ziarna mają więcej kofeiny. Dzieje się tak dlatego, bo są krócej palone, przez co nie tracą tylu właściwości. Czy to ile kofeiny jest w kawie zależy od sposoby przygotowania? Tu również odpowiedź jest twierdząca. Kawa zaparzona w sposób tradycyjny ma więcej kofeiny niż espresso. Oczywiście im większa pojemność kawy, tym więcej ma kofeiny.

Zatem ile kofeiny jest w kawie?

Można podać przybliżone wartości kofeiny zawarte w określonej ilości kawy. Przykładowo espresso o pojemności 25-35 ml, zawiera około 65 mg kofeiny. Kawa parzona, czyli zmielone ziarna zalane wodą, w standardowej filiżance 250 ml, będzie zawierała około 70-140 mg kofeiny. Kawy mleczne dla których bazą jest espresso, będą zawierały tyle kofeiny co właśnie espresso. Natomiast kawa rozpuszczalna w filiżance 220 ml posiada około 50-80 mg kofeiny. Jak widać, to ile kofeiny jest w kawie, zależy tutaj od sposobu przygotowania i pojemności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Prev
Pasteryzacja słoików w piekarniu elektrycznym

Pasteryzacja słoików w piekarniu elektrycznym

Robienie przetworów dla wielu z nas jest przyjemnym, corocznym rytuałem, który

Next
Co można zrobić z patyczków do szaszłyków?

Co można zrobić z patyczków do szaszłyków?

Jeśli tu jesteś to znaczy, że szukasz nieszablonowych rozwiązań w zakresie

You May Also Like