Jakie kieliszki do białego wina?

Jakie kieliszki do białego wina

Aby wybrać odpowiedni kieliszek do biegłego wina trzeba być od razu światowej sławy sommelier, czy jak kto woli po polsku – podczaszym. Faktem jednak jest, że odpowiedni kształt i rozmiar kieliszka może wpłynąć na nasz odbiór spożywanego trunku. A decydując się na wino w wyższej półki, przykro byłoby zaprzepaścić jego walory poprzez nieumiejętne dobranie kieliszka. O tym, jak uniknąć takiej wpadki już za chwilę.

O miejscu białego wina na polskim stole słów kilka

Nie jesteśmy może światową potęgą w spożyciu wina, ale stereotyp Polaka konsumującego wyłącznie wódkę odchodzi z wolna w zapomnienie. Z analizy przygotowanej przez firmę Bellinni dla Polskiej Grupy Supermarketów wynika, że od wybuchu pandemii polski rynek wina stale rośnie. W 2020 roku osiągnął wartość ponad trzy i pół miliarda złotych, z czego 20% przypada na wino białe. Białe wino zyskuje na popularności dzięki swemu przeznaczeniu. Najlepiej nadaje się do potraw z drobiu, serów, owoców morza oraz przekąsek i wędlin.

Dlaczego kieliszki do wina mają różne kształty?

Każdy rodzaj wina rządzi się własnymi prawami. O tym, jakie kieliszki do białego wina stosować, przesądza jego charakter, smak i aromat. Podobnie jest z innymi rodzajami wina. Wino czerwone potrzebuje dużej powierzchni styku z powietrzem, aby oddać swój aromat. Kontakt z powietrzem łagodzi smak czerwonego wina. Wina musujące potrzebują kieliszków wąskich i wysokich. Ich zadaniem jest zatrzymanie bąbelków na dłużej.

I tak oto przechodzimy do meritum – jakie kieliszki do białego wina? Białe wino jest łagodniejsze w smaku od czerwonego i nie musi być tak intensywnie natleniane. Nie ma też ulatniających się drobin gazu, które chcielibyśmy zatrzymać jak najdłużej. Ma jednak swój bukiet i aromat, wart tego, aby się nim rozkoszować. Dlatego też kieliszki do wina białego są mniejsze od tych do czerwonego i zwężają się ku górze. Właśnie po to, aby zatrzymać aromat białego wina jak najdłużej.

Czy jakość materiału i wykonania kieliszków ma znaczenie?

Aby można było w pełni docenić walory białego wina, potrzebujemy do tego właściwej oprawy. Wino to trunek, który degustujemy kilkoma zmysłami. Poza walorami smakowymi istotny jest również efekt wizualny i odpowiednie wyeksponowanie koloru wina w kieliszku. Jest to również powód, aby unikać zakupu kieliszków do wina z barwionego szkła. Walorów wzrokowych powinna dostarczać zawartość kieliszka, a nie on sam.

Szkło przeznaczone na kieliszki musi być najwyższej jakości. Dobre gatunkowo szkło pozwoli na wykonanie kieliszków odpornych na zarysowania, zmatowienia oraz zniszczenie. Niewątpliwą zaletą takich produktów będzie możliwość bezpiecznego ich mycia w zmywarce. Takie rozwiązanie pozwoli na zachowanie kieliszków w komplecie przez dłuższy czas.

Jak serwować i pić białe wino?

Prawidłowe podawanie oraz picie wina to nie tylko kwestia dobrych manier. Stosowanie sprawdzonych zasad pozwoli docenić walory trunku, jego kolor, bukiet i aromat.

Jedną z kluczowych spraw jest temperatura. Wymogiem, jakie kieliszki do białego wina powinny spełniać, są wysokie stopki. O ile kształt kielicha chroni bukiet wina, to za jego odpowiednią temperaturę odpowiada właśnie stopka. Chroni ona wino przed zbytnim ogrzaniem od naszej dłoni.

Na koniec istotna uwaga dotycząca ilości nalewanego wina. Generalnie wino powinno być nalewane do 1/3 wysokości kieliszka. Znawcy tematu podkreślają jednak, że w znacznej mierze jest to uzależnione od wieku trunku. Winem młodym możemy napełnić kieliszek do połowy lub nawet do 3/4 wysokości. Wino średnie powinno zajmować do 1/3 wysokości, a wino dojrzewające nalewamy do 1/8 wysokości kieliszka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Prev
Jak przechować piernik do świąt?
Jak przechować piernik do świąt

Jak przechować piernik do świąt?

Święta to wyjątkowy i magiczny czas, do którego niejednokrotnie przygotowania

Next
Jakie kieliszki do likieru?
Jakie kieliszki do likieru

Jakie kieliszki do likieru?

Serwowanie likieru to ceremoniał, związany z doborem szkła oraz doskonałej

You May Also Like