Login

Don’t have an account?

Search Results

so far empty...

Loading

Jakie kieliszki do likieru?

  • 19 kwietnia, 2022
  • 3 Minutes
  • 0 Comments
Jakie kieliszki do likieru?
Jakie kieliszki do likieru?
By myKitchen.pl 19 kwietnia, 2022
  • Views: 295
  • Add +

Serwowanie likieru to ceremoniał, związany z doborem szkła oraz doskonałej aranżacji tekstyliów stołowych. Podanie tak wyjątkowego trunku, który łączy w sobie moc alkoholu z kremową lub klarowną konsystencją oraz niezwykłym zapachem i smakiem wymaga wiedzy i celebracji. Likiery są dziś szeroko rozbudowaną kategorią alkoholi, spośród których każdy degustator wysokiej jakości alkoholu znajdzie coś dla siebie. Jak podawać likier, jakie szkło zakupić do jego serwowania? Dowiesz się poniżej.

Kiedy serwuje się likier?

Likier jest trunkiem wysokoprocentowym, zaskakującym intensywnym zapachem i smakiem kawowym, orzechowym, korzennym lub ziołowym. Niezwykły alkohol może mieć postać klarowną, przezroczystą, zabarwioną zgodnie z kolorytem składników lub kremową, gęstą jak w przypadku likierów jajecznych i mlecznych. Likiery serwujemy jako aperitiv przed posiłkiem, aby pobudzić za ich przyczyną apetyt na danie główne. Wtedy podajemy likiery ziołowe. Po posiłku warto podać likier, wykonany z komponentów, ułatwiających trawienie. Ich połączenie z alkoholem sprawi, że nawet ciężkostrawny posiłek stanie się lżejszy dla układu pokarmowego.

Jak podawać likiery?

Likier jest trunkiem, który podawać należy w temperaturze pokojowej. Wtedy maksymalnie wydobywa się głębia smaku i aromatu. Najwyższej jakości, starannie dopasowane komponenty sprawiają, że w temperaturze pokojowej likier wydobywa pełnią swoich nut, rozchodzących się w jamie ustnej powoli, stopniowo. Likier podajemy w objętości jednostkowej około 30 ml i delektujemy się jego smakiem. Ten trunek nie wymaga podawania dodatkowych zakąsek lub innych dodatków. Spożywamy go solo.

Jakie kieliszki do likierów są najbardziej odpowiednie?

Likier najbardziej efektownie prezentuje się w kieliszkach na długiej nóżce, których czara rozszerza się ku górze. Dzięki wysokiej nóżce temperatura alkoholu utrzymana zostaje na odpowiednim poziomie, a prezencja podanego produktu zachwyca w zestawieniu z pozostałymi gatunkami szkła, dostępnymi na stole. Efektowne kieliszki do likieru najczęściej mają pojemność 60 ml jednak napełniamy je do połowy, o czym wyżej wspomniano. Kieliszki, idealnie sprawdzające się w przypadku likieru to szkło przezroczyste. Dostępne są ponadto kieliszki kolorowe, barwione na aktualnie modny odcień szkła.

Szklane czy kryształowe kieliszki do likieru?

Producenci oferują kieliszki do likierów, wykonane z przezroczystego szkła, które prezentują się lekko i nowocześnie. Takie szkło świetnie sprawdza się w nowocześnie urządzonych pomieszczeniach, na stołach, które nakryte są w modny sposób. Minimalistyczne, a zarazem eleganckie kieliszki do likierów subtelnie podkreślają jakość trunku. Kryształowe kieliszki do likieru, najczęściej dostępne w zestawach z karafką prezentują się  znakomicie w klasycznie, elegancko urządzonych wnętrzach oraz przy nakryciu, wykonanym w tradycyjnej stylistyce. Stylowe kieliszki do likieru powinny pasować do charakteru pomieszczenia oraz rodzaju nakrycia.

Jak podać likier, jeżeli nie masz odpowiednich kieliszków?

Jeżeli nie posiadasz kieliszków do likieru, a na przyjęciu pojawia się trunek, przyniesiony przez znajomych możesz wybrnąć z sytuacji, wyjmując z szafki kieliszki do wódki na nóżce. Szkło przezroczyste na nóżce nie będą miały rozszerzonej czary w górnej części, jednak w przypadku braku kieliszków, które typowo nadają się do serwowania likieru, mogą stać się odpowiednim zamiennikiem. Kieliszki do likieru warto zakupić, nawet jeżeli likier nie jest trunkiem, który smakujesz często i regularnie. Nawet na specjalną okazję, a może zwłaszcza wtedy warto podać go w gustownych, dopasowanych kieliszkach.