Jakie kieliszki do czerwonego wina?

Jakie kieliszki do czerwonego wina

Wybór odpowiedniego rodzaju kieliszka umożliwia pełne wydobycie aromatu i walorów smakowych naszego ulubionego czerwonego wina. W sklepach do wyboru mamy naczynia w różnym kształcie i rozmiarze. W dzisiejszym artykule odpowiemy na pytanie, każdego amatora wina, jakie kieliszki do czerwonego wina wybrać. Zapraszamy do lektury!

Jak wybrać kieliszki do wina?

Symboliczna lampka wina podczas uroczystego obiadu, degustacja z przyjaciółmi czy wieczorny relaks przy ulubionym trunku wymagają specjalnej oprawy. Niezależnie od tego czy poszukujemy kieliszków do czerwonego, białego czy różowego wina, w pierwszej kolejności należy poznać ogólne zasady, które sprawdzą się w każdej sytuacji. Jakie kieliszki do czerwonego wina wybrać by w pełni cieszyć się jego walorami smakowymi?

Odpowiednia grubość i kolor szkła

Warto zdecydować się na odpowiednio cienkie kieliszki, które umożliwią odpowiednie ogrzanie wina w dłoniach. Koneserzy zgodnie twierdzą, że tylko przezroczyste szkło pozwala w pełni docenić walory wina. Dzięki pełnej transparentności naczynia, będziemy mogli precyzyjnie ocenić barwę oraz klarowność alkoholu. Jeśli zależy nam na ciekawej formie lepiej sięgnąć po nietypowo szlifowany kryształ, niż barwione szkło.

Nóżka i pojemność kieliszka

Nóżka kieliszka musi być na tyle długa, aby umożliwić mieszanie i swobodne trzymanie naczynia. Po uzyskaniu odpowiedniej temperatury, podtrzymywanie nóżki, będzie zapobiegać dalszemu ogrzewaniu wina. Ważna jest także pojemność czaszy – na tyle duża, by umożliwić swobodne wdychanie aromatu.

Jakie kieliszki do czerwonego wina?

Czerwone wina charakteryzuje się bogatym smakiem i aromatem za sprawą większej zawartości taniny. To właśnie dlatego kieliszki przeznaczone do tego rodzaju alkoholu odznaczają się większymi rozmiarami – są wyższe i posiadają szerszą czaszę, która umożliwia swobodne uwalnianie bogatego aromatu. To właśnie szeroki kielich zapewnia odpowiednie „oddychanie” wina, dzięki czemu możemy rozkoszować się wszelkimi niuansami smakowymi. Odpowiedź na pytanie jakie kieliszki do czerwonego wina wybrać, zależeć będzie od gatunku i wieku alkoholu.

Czerwone wina burgundzkie

Zarówno słynne francuskie burgundy, jak i inne czerwone młode wina możemy podawać w klasycznych kieliszkach do win burgundzkich o formie kuli ściętej na 2/3 wysokości.

Czerwone Bordeaux

Francuskie wina z rejonu Bordeaux warto podawać w kieliszkach, przywodzących na myśli okazałego tulipana. To klasyczne naczynie odpowiednie jest także do podawania ciężkiego Cabernet. Podobny kształt, tylko w mniejszym wariancie, sprawdzi się w przypadku białego Rieslinga. Ważne jest, aby napełnić wino tylko do najszerszego miejsca. W ten sposób umożliwimy rozwinięcie pełni aromatu.

Jak napełnić kieliszek?

Bardzo ważna jest także ilość nalewanego wina do kieliszka. Nigdy nie należy przekraczać połowy wysokości czasy, a najlepiej ograniczyć się do 1/3 pojemności naczynia. Dzięki temu napój będzie mieć wystarczająco dużo miejsca by rozwinąć swój bukiet. Warto przy tym zaznaczyć, iż zwłaszcza w przypadku win starszych, o bogatszym smaku i aromacie, należy unikać zbytniego napełnienia czaszy.

Dlaczego odpowiedni dobór kieliszków jest taki ważny?

Kształt kieliszka, jego wielkość, wysokość, szerokość czaszy i grubość szkła wpływają na sposób w jaki wino rozleje się w naszych ustach. Eksperci zgodnie podkreślają, że ten sam alkohol degustowany z dwóch różnych naczyń smakuje zupełnie inaczej. Jest to szczególnie ważne w przypadku czerwonych win o bogatych aromatach. Źle dobrane kieliszki mogą znacząco zaburzyć nasze doznania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Prev
Jakie kieliszki do likieru?
Jakie kieliszki do likieru

Jakie kieliszki do likieru?

Serwowanie likieru to ceremoniał, związany z doborem szkła oraz doskonałej

Next
Jak zrobić steka na patelni?
Jak zrobić steka na patelni

Jak zrobić steka na patelni?

Stek to flagowe danie kuchni amerykańskiej

You May Also Like