Baterie kuchenne – kiedy ścienna, kiedy sztorcowa?

W domach nowo budowanych, instalację wodną z reguły prowadzi się systemem tak zwanym rozdzielaczowym lub trójnikowym w podłodze lub w bruzdach ściennych przy podłodze, następnie, także w bruździe w ścianie, pionowo w górę na wysokość zazwyczaj około 50 cm nad podłogą, czyli do baterii tak zwanej stojącej. Taki model przeważa we współczesnych kuchniach.

Na zakończeniu instalacji wychodzącej ze ściany montuje się zawory umożliwiające zamknięcie dopływu wody do baterii zlewozmywakowej. Tę, po zamontowaniu blatu (jeśli bateria ma stać na blacie) lub także osadzaniu w nim zlewozmywaka (jeżeli ma być przymocowana do jego krawędzi), łączy się z instalacją elastycznymi wężykami wzmocnionymi metalowym oplotem albo sztywnymi rurkami miedzianymi.

Montaż – na co zwrócić uwagę

Należy wiedzieć, że rurki lub wężyki są zwykle sprzedawane w komplecie z baterią. Zdarza się, ż ich długość jest nieodpowiednia do warunków, w których trzeba zainstalować baterię. Kiedy są wkręcane, należy je wymienić, a jeśli są na stałe przylutowane do korpusu baterii – przedłużyć przez dokręcenie dodatkowych odcinków przewodów dokupionych osobno.

Podłączenie przy użyciu wężyków jest łatwiejsze, a dzięki temu, że wężyki są elastyczne, można (w razie potrzeby) – skorygować usytuowanie baterii względem instalacji doprowadzającej wodę. W trakcie remontu kuchni bez przerabiania instalacji wodnej starą baterię ścienną możemy zastąpić podobną, nowocześniejszą. Łączy się ją wówczas bezpośrednio z końcówkami rur z ciepłą i zimną wodą, wyprowadzonymi 25-35 cm nad krawędzią zlewozmywaka, mniej więcej 15 cm w poziomie jedna od drugiej. Dopiero potem wykańcza się ściany i układa na nich glazurę lub inną okładzinę.

Baterie ścienne – rodzaje

Odmianą baterii ściennych są modele podtynkowe, ale to rozwiązanie odpowiednie raczej do nowo budowanego domu. W domu ze starą instalacją do zamontowania takiej baterii jest potrzebny spory zakres prac instalacyjnych. Bateria podtynkowa składa się z elementu podtynkowego, który umieszcza się w otworze w ścianie przed jej wykończeniem i łączy z przewodami wody zimnej i ciepłej, oraz elementu natynkowego z wylewką i uchwytem do regulowania strumienia i temperatury wody, który łączy się z podtynkowym po wykończeniu ścian.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Prev
Dlaczego warto zdecydować się na blat granitowy?

Dlaczego warto zdecydować się na blat granitowy?

Zastanawiasz się, z jakiego materiału wykonany powinien być blat kuchenny?

Next
Wielozadaniowe przybory kuchenne

Wielozadaniowe przybory kuchenne

W dobie XXI wieku każdą czynność, jaką wykonujemy w kuchni, możemy wspomóc

You May Also Like