Garnki emaliowane dla niektórych są reliktem przeszłości, aczkolwiek trzeba powiedzieć, że nadal są stałym elementem wyposażenia kuchennego. Nie można jednak zapomnieć, że nadal są one chętnie kupowane ze względu na to, że można z nich korzystać latami. Mają one jednak do siebie to, że nie są pozbawione wad w postaci różnego rodzaju wybrzuszeń, a sama emalia wymaga tego, aby cały czas mieszać potrawy, żeby powłoka nie uległa przypaleniu. Co jednak w sytuacji, w której chcemy wyczyścić taki garnek? Aby się o tym dowiedzieć więcej, zachęcamy do przeczytania poniższego tekstu.
Czyszczenie garnka emaliowanego z sodą
Szukając zalet garnków emaliowanych, na pewno nie można zapomnieć o ich cenie, która jest stosunkowo niższa. Nie zmienia to jednak faktu, że gdy pojawi się pewne zabrudzenie, to trzeba je wyczyścić. Często są to przypalenia, ale mogą się też pojawić odpryski, które raczej są nie do odratowania. Warto zaznaczyć, że to, jak wyczyścić garnek emaliowany za pomocą sody, to jeden z częściej stosowanych sposobów, znany już naszym babciom. Polega on na tym, że dodajemy łyżeczkę sody na litr wody. Należy tutaj jednak być bardzo uważnym w kwestii korzystania z czyścików. Stosując druciak czy też szorstką gąbkę, możemy doprowadzić do zniszczenia emalii, więc rozsądek jest tutaj jak najbardziej mile widziany.
Decydując się na sodę, nie można zapomnieć o tym, żeby nie dodawać sody w innych proporcjach. To, co napisaliśmy wyżej (1 łyżeczka na litr wody) jest nader aktualne i chcąc zachować garnek na dłużej w dobrym stanie, nie można przesadzać ze zbytnim jej dosypywaniem. Czyszczenie garnka emaliowanego nie jest przyjemne, ale jednak można to zrobić. W razie braku posiadania sody, można zastosować 2-3 łyżki soli, ale tutaj należy uważać, ponieważ wystarczy ją zagotować i wylać całą zawartość.
Jak wyczyścić garnek emaliowany? Woda i mydło to najlepsze czyścidło!
Ciekawym sposobem na to, jak wyczyścić garnek emaliowany jest sposób, który na pierwszy rzut oka jest prosty, natomiast co istotne, jest skuteczny i niedrogi! Mamy na myśli wodę i mydło. W jaki sposób te dwa elementy mogłyby dać „mieszankę wybuchową”, która miałaby na celu wyczyszczenie garnka? Wystarczy włożyć do garnka kawałek mydła i zalać je gorącą wodą. Następnie na naszych oczach pojawi się pewna maź, którą będzie trzeba pomieszać za pomocą drewnianej łyżki bądź czegoś, co nie naruszy zbytnio powłoki garnka.
Pozostawienie takiej emulsji na około 15-20 minut sprawi, że resztki jedzenia oraz innych rzeczy staną się łatwiejsze do usunięcia. Sprawa jak wyczyścić garnek emaliowany wcale nie jest taka trudna, a ten sposób jest naprawdę prosty. Należy jeszcze dodać, że trzeba zastosować miękką gąbkę, która pomoże ochronić garnek.
Kwasek cytrynowy na ratunek garnka!
Jest wiele sposobów, dzięki którym można wyczyścić garnek emaliowany. Niekoniecznie trzeba sięgać po drogą chemię, która przecież nie zawsze daje gwarancję skuteczności. Nasze babcie przez wieki potrafiły stosować proste rozwiązania, które wpływają na to, jak wyczyścić garnek emaliowany. Ostatnim sposobem, który opiszemy będzie zastosowanie kwasku cytrynowego. Jest to dość podobny sposób do tego, o którym wspomnieliśmy na początku naszego tekstu.
Na czym polega stosowanie kwasku? W zależności od wielkości garnka, należy na samo dno oraz ścianki wyspać kwasek cytrynowy, zalać gorącą wodą oraz zagotować. Ta mieszanka sprawi, że garnek po chwili będzie lśnił czystością, a sam w łatwy sposób odpadnie od ścianek. Zakup kwasku to koszt mniejszy niż 2 zł, więc jeżeli chcemy mieć czyste garnki emaliowane, które są zabrudzone, zachęcamy do stosowania się do naszych pomysłów.