Jak szybko i łatwo rozpoznać jajko surowe od gotowanego – oto kilka sprawdzonych trików!

Kto z nas nie stanął kiedyś przed dylematem, które jajko w lodówce jest gotowane, a które surowe? Nagle zmagamy się z interesującą zagadką, której rozwiązanie wydaje się nieosiągalne! Na szczęście mamy dla was kilka sprawdzonych trików, dzięki którym szybko i łatwo oddzielicie te dwa rodzaje jajek. Wystarczy chwila czasu i macie pewność, że unikniecie niespodzianek w kuchni!

Metoda 1: Obracanie jajka na stole

Pierwsza metoda, o której warto wspomnieć to tak zwane kręcenie się jajka na bokach. To naprawdę prosta technika, ale ręczę wam, działa każdorazowo! Po prostu połóżcie jajko na płaskiej powierzchni, na przykład na stole czy talerzu, i zacznijcie je obracać. Gotowane jajko będzie się kręcić gładko, podczas gdy jajko surowe będzie się kręciło z trudnością i jego ruch będzie chaotyczny. Dlaczego? Ponieważ gotowane jajko jest już twardym stałym ciałem, a jego białko i żółtko są już spięte. Surowe jajko to wciąż zawiesina, której składniki ruszają się niezależnie od siebie, utrudniając mu płynne obracanie się.

Metoda 2: Test pływającego jajka

Kolejna nietuzinkowa metoda, to tzw. test pływającego jajka. Aby to zrobić, potrzebujecie tylko naczynia z wodą. Wrzućcie jajko do wody i obserwujcie co się dzieje. Jajko gotowane będzie unoszone na powierzchni wody lub spoczywało na dnie naczynia, podczas gdy jajko surowe będzie próbowało się zanurzyć, ale będzie jednocześnie unoszone ze względu na powietrze zgromadzone wewnątrz skorupki.

Metoda 3: Przesłuchaj jajko

Brzmi to dość zabawnie, ale słuchanie jajka również może pomóc w rozwiązaniu naszego dylematu. Przyłóżcie ucho do jajka i zaczepcie jednym palcem przez skorupkę. Jeśli usłyszycie charakterystyczne szmerzenie wewnętrznych składników jajka, to z pewnością macie do czynienia z jajkiem surowym. Gotowane jajko nie emituje żadnych dźwięków w tej sytuacji, gdyż zawartość jest już zjednoczona przez proces gotowania.

Metoda 4: Oświetlenie jajka

Czy kiedykolwiek słyszeliście o tak zwanej jajowatej latarni? Wystarczy wziąć małą latarkę i przyłożyć ją bezpośrednio do jajka, przykrywając światło dłonią lub kawałkiem papieru. Jajko dzieki temu staje się przezroczyste. Jajko surowe będzie wyglądać na przejrzyste z widocznym żółtym żółtkiem, natomiast jajko gotowane nie będzie tak przejrzyste i będzie bardziej matowe z ciemniejszym żółtkiem.

Metoda 5: Wstrząśnij jajkiem

Ostatni trik, który chciałbym wam przedstawić to wstrząśnięcie jajkiem. Trzymajcie jajko w dłoni i zacznijcie je delikatnie potrząsać. Jeśli poczujecie, że zawartość jajka przesuwa się tam i z powrotem, to znak, że mamy do czynienia z jajkiem surowym. W gotowanym jajku nie poczujemy takiego ruchu, ponieważ białko i żółtko są już zwarte.

Teraz już wiecie jak prosto i szybko rozpoznać jajko surowe od gotowanego! Przekonaliście się, że te techniki nie wymagają żadnych specjalistycznych umiejętności ani sprzętu, wystarczy trochę zręczności i bystrości. To oczywiście nie koniec możliwości i trików, ale te przedstawione są szczególnie sprawdzone i intuicyjne. Żegnajcie nieporozumienia związane z jajkami w lodówce!

Ujarzmij dylemat jajkowy: surowe czy gotowane?

W świecie jajek warto znać techniki przyszłych mistrzów kuchni, aby uniknąć niespodzianek podczas wyboru sposobu ich przyrządzenia. Wystarczy poznać proste metody rozróżniania jajek surowych od gotowanych:

  • Kręcenie jajka na stole: surowe będzie kręciło się z trudnością, a gotowane płynnie.
  • Test pływającego jajka: obserwuj, czy jajko unosi się na powierzchni wody czy zanurza się w niej.
  • Przesłuchaj jajko: miejscami surowe będzie szeptać nam swoim lekko szmerliwym głosem, a gotowane pozostanie nieme.
  • Oświetlenie jajka: zobacz, czy jasne żółtko zaświeci przez skorupkę surowego jajka, gdy gotowane pozostanie tylko cicha matowa intryga.
  • Wstrząśnij jajkiem: czuj, jak zawartość surowego jajka rusza się w dłoni, podczas gdy gotowane będzie spoczywać beztrosko.

Kiedy zastosujesz te przyjazne wskazówki w swojej kuchni, dylemat pomiędzy surowym i gotowanym jajkiem przestanie być wyzwaniem. Wybieraj jajka z pewnością siebie, mając na uwadze, że techniki rozróżniania mogą być stosowane w zaciszu własnej kuchni. Zostań mistrzem jajkowej galaktyki!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Prev
Farbowanie jajek krok po kroku: Poradnik jak farbować jajka barwnikami w domu

Farbowanie jajek krok po kroku: Poradnik jak farbować jajka barwnikami w domu

Wielkanoc to wyjątkowy czas, a jedna z najpiękniejszych tradycji związanych z

Next
10 Pomysłów na efektowne dekorowanie jajek z majonezem: Przepisy i porady

10 Pomysłów na efektowne dekorowanie jajek z majonezem: Przepisy i porady

Czas przygotowywania wielkanocnych potraw to doskonała okazja, aby dać upust

You May Also Like