Jak przechować ogórki kiszone bez wody?

Czy ogórki kiszone można zrobić bez wody? Wydaje się, że tak! Chociaż tradycyjne kiszenie odbywa się w wodzie, to niekiedy ogórki wychodzą wodniste, bądź zbyt miękkie, a przez to niezbyt smaczne. Winę za nieudane kiszonki również ponoszą dodatki czy źle domknięte słoiki, a niewłaściwie przechowywane również może spowodować, że nie zachowają swojej chrupkości. Korzystając z poniższego przepisu, możemy sprawić, że nasze kiszonki będą smaczne, zachowają swoją strukturę i będą wspaniałym dodatkiem do rodzinnych obiadów.

Jak kisić ogórki „na sucho”?

Przywykliśmy do bardzo tradycyjnego traktowania tematu kiszenia, a kiszonki bez wody czy nawet użycia słoików wydają nam się niemożliwe. Tym czasem po tradycji naszych babć i dziadków przychodzi pora na dosyć nowoczesne podejście do kiszenia ogórków, dzięki czemu są one bardziej chrupkie i mniej wodniste. W wielu wypadkach okazuje się, że kiszenie „na sucho” sprawdza się wyśmienicie, a ten przepis okazuje się być alternatywą, smaczną i szybką.

Aby przygotować ogórki „na sucho” będziemy potrzebowali wszystkie przyprawy, jak do tradycyjnej kiszonki, ogórki małosolne, oraz zwykłe, plastikowe woreczki, najlepiej takie, które używa się do mrożonek. Ich wielkość może różnić się w zależności od tego, jak dużą kiszonkę chcemy przygotować. Nasze ogórki myjemy, dokładnie osuszamy i odcinamy ich końcówki. Do woreczka wkładamy pokrojone na mniejsze kawałki chrzan, czosnek, koperek, oraz doprawiamy dodając według uznania liście laurowe, zioła angielskie i gorczycę, wszystko posypując dodatkowo solą. Od ilości składników zależeć będzie intensywność naszej kiszonki, a tym samym smak ukiszonych ogórków. Torebkę wypełniamy naszymi ogórkami i wszystko mieszamy, aby przyprawy równomiernie się rozeszły i pokryły każdego ogórka. Możemy torebką potrząsać lub natrzeć każdego ogórka osobno. Jak już zakończymy ten etap, możemy zamknąć naszą torebkę i odstawić ogórki do lodówki.

Jak przechowywać ogórki kiszone bez wody?

Ogórki powinno kisić się w temperaturze pokojowej. Chociaż nie powinny być wystawione na działanie promieni słonecznych, to temperatura powinna być wyższa (od 10 do 20 stopni) i dodatnia. W lodówce nie powinny leżeć dłużej niż kilka godzin, gdyż nie lubią chłodów. W celu dłuższego kiszenia należy je przenieść do piwnicy czy spiżarki. W ciemnym miejscu, z dala od źródeł ciepła ogórki mogą przebywać najlepiej do 6 miesięcy (pasteryzowane mogą stać dłużej). Ważne jest, aby zapewnić im ciepło nawet przy zimowych temperaturach i pilnować, aby temperatura pomieszczenia, w którym są kiszone, nie spadła poniżej 10 stopni C.

Ogórki kiszone są bogatym źródłem witamin dla organizmu, oraz wartości odżywczych. Zawierają witaminy z grupy B, C i A, a do tego fosfor, wapno, sód, żelazo, magnez, cynk i błonnik, tak ważne szczególnie w miesiącach zimowych. Do tego są małokaloryczne, wzmacniają pracę układu odpornościowego i trawiennego, a także obniżają cholesterol. Własnoręcznie wykonane kiszonki na pewno będą dumą dla naszych kuchennych przygód, a dla naszego stołu smacznym dodatkiem do obiadów. Kiszone ogórki kuszą swoim smakiem i zapachem. Warto jest zatem spróbować tę prostą recepturę i ukisić swoje ogórki w nowoczesny, prosty i suchy sposób.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Prev
Czy ciasto na pierogi można przechowywać w lodówce?

Czy ciasto na pierogi można przechowywać w lodówce?

Zdarza się, że przygotowane od razu ciasto nie może być użyte od razu

Next
Co zrobić żeby ugotowane ziemniaki nie czerniały?

Co zrobić żeby ugotowane ziemniaki nie czerniały?

Jeśli ugotowałeś ziemniaki i zauważyłeś, że są ciemne, nie spiesz się z ich

You May Also Like