Czy kawiarki aluminiowe są zdrowe?

Kawiarka to urządzenie, które pozwala nie tylko zaparzyć smaczną, aromatyczną kawę, ponieważ może się ono też doskonale prezentować i stanowić ozdobę kuchni. W sklepach dostępne są różne wersje tego akcesorium, wykonane z kilku materiałów. Jedną z najpopularniejszych kawiarek jest ta wykonana z aluminium. Na jej temat panuje jednak wiele negatywnych przekonań. Czy kawiarki aluminiowe są zdrowe? Podpowiadamy.

Bezpieczeństwo stosowania kawiarki aluminiowej

Kawiarki aluminiowe są trwałe, lekkie i łatwe w czyszczeniu, a dodatkowo zazwyczaj nieco tańsze od modeli stalowych, dzięki czemu wykorzystywane są do parzenia kawy w wielu gospodarstwach domowych. Część osób jednak zadaje sobie pytanie o bezpieczeństwo takich wyrobów, ponieważ aluminium przez wiele lat było powszechnie uznawane za niezdrowe. Kawiarki aluminiowe wykonywane są obecnie ze stopów wysokiej jakości, które są przygotowane w taki sposób, aby nie zagrażały zdrowiu człowieka. 

Jeżeli więc postawimy na kawiarkę od renomowanego producenta, która przeszła odpowiednie badania, posiada specjalne certyfikaty i jest dopuszczona do kontaktu z żywnością i będziemy ją właściwie użytkować, wtedy produkt taki nie powinien być niebezpieczny.

Czy kawiarki aluminiowe mogą być szkodliwe dla zdrowia?

Teoretycznie aluminium, które zostanie nieodpowiednio przygotowane, może uwalniać się do wody, na przykład podczas jej podgrzewania. Aluminium to jednak głównie glin, który jest obecny w wielu różnych pokarmach, ponieważ naturalnie znajduje się w wodzie czy glebie. Z tego powodu dzienne spożycie tego związku nie może przekraczać według WHO 1 mg na kilogram masy ciała. Dlatego też niewielkie ilości tego związku nie powinny zagrażać zdrowiu człowieka. 

Warto jednak ograniczyć spożycie aluminium, ponieważ przekracza ono barierę krew-mózg i gromadzi się w naszym organizmie. Dlatego też kawiarki aluminiowe, które nie posiadają odpowiednich certyfikatów i nie są przebadane przed wprowadzeniem do sprzedaży, teoretycznie mogą być szkodliwe. Z tego powodu, warto sięgać wyłącznie po wyroby od sprawdzonych producentów.

Sposób czyszczenia kawiarki aluminiowej ma wpływ na jej właściwości

Bardzo istotnym aspektem, który może mieć wpływ na to, czy z kawiarki będzie uwalniać się aluminium, czy też nie, jest czyszczenie tego akcesorium. Narzędzie to najlepiej po każdym użyciu, umyć gorącą wodą. Nie wolno do jego czyszczenia wykorzystywać silnych detergentów, w których znajdują się na przykład kwasy, ponieważ powodują one rozpuszczenie się zewnętrznej powłoki kawiarki. Jej naruszenie wpływa nie tylko na wygląd takiego urządzenia, które staje się matowe, ale przede wszystkim powoduje, że do wody lub kawy przedostają się pewne związki, które wpływają na smak i zapach przygotowanego napoju.

 

Prev
Nie tylko na słodko – pomysły na wytrawne tartaletki i muffiny

Nie tylko na słodko – pomysły na wytrawne tartaletki i muffiny

Tartaletki i muffiny są uwielbiane w słodkich odsłonach, ale mogą być również

Next
Na co warto stosować sok z buraków?
sok z buraków

Na co warto stosować sok z buraków?

Buraki czerwone ostatnimi czasy wróciły do łask, w szczególności, jeśli chodzi o

You May Also Like