Na co warto stosować sok z buraków?

sok z buraków

Buraki czerwone ostatnimi czasy wróciły do łask, w szczególności, jeśli chodzi o przygotowywanie na ich bazie różnego rodzaju soków. Te bogate w składniki odżywcze warzywa są także cennym źródłem witamin, które skutecznie wpływają na zdrowie. Ich stosunkowo niewielka cena przemawia na korzyść, a walory zdrowotne oraz smakowe są bardzo duże. Ich właściwości odżywcze w szczególności polecane są przy diecie odchudzającej, w przypadku zmagań z anemią czy nawet na tzw. kacu. Sok z buraka jest najlepszą opcją, aby wszystkie zawarte w tym warzywie witaminy zostały skutecznie przyjęte przez organizm, w szczególności, gdy nie każdemu pasuje cierpki smak tego warzywa.

Popularność soku i jego korzyści

Standardowo niedoceniane warzywo, jakim jest burak, to ważne oraz cenne źródło składników, które powinny być włączane do codziennych potraw. Produkt ten jest niskokaloryczny co dobrze wiedzą osoby zwracające uwagę na typowo zdrowe odżywianie. Najbardziej polecaną formą przyswajania tych zdrowotnych dobroci jest sok z buraka, który zazwyczaj pozyskiwany jest z surowego warzywa. Jego cierpki oraz ziemisty smak skutecznie można zneutralizować, łącząc z dodatkami różnego rodzaju jak na przykład z:

  • pomarańczami,
  • jabłkami,
  • innymi warzywami korzeniowymi (marchewka, imbir, pietruszka),
  • selerem,
  • ulubionymi przyprawami.

Dobry w smaku sok z buraka można skutecznie zrobić samemu w domu lub postawić na opcje sklepowe, które mają dobry skład. Warto również sprawdzić opcję soku z buraka kiszonego. Oprócz równie bogatych ilości witamin zawierają one także wiele cennych kultur bakterii, które wytwarzane są w procesie fermentacji. Mają także dobroczynny wpływ na pracę układu pokarmowego.

Składniki odżywcze soku z buraka

Sok z buraka czerwonego to napój, który posiada wiele minerałów oraz witamin, a także jest doskonałym źródłem pełnowartościowego białka. Burak to warzywo zawierające spore ilości kwasu foliowego, witamin z grupy B oraz witamin takich jak A, C, E oraz K. Buraki są także skarbnicą soli mineralnych. Wśród składników odżywczych możemy wymienić, chociażby takie jak: żelazo, magnez, fosfor, potas oraz wapń. Naturalny sok z buraka zawiera także bogatą ilość kwasów organicznych (kwas jabłkowy, cytrynowy, szczawiowy winny), a także karotenoidy i betaninę. Sok ze świeżo wyciskanych warzyw wykazuje skuteczne działanie antybakteryjne, przeciwgrzybiczne, a także przeciwpasożytnicze.

Właściwości soku z buraka

Sok z buraka zawiera nie tylko duże ilości witamin i składników odżywczych, ale także posiada wiele właściwości leczniczych, które skutecznie mogą poprawić stan organizmu. Do najczęściej wymienianych należą:

  • pobudzenie pracy układu odpornościowego – jednym słowem pobudzenie pracy jelit, a także wsparcie przy ograniczeniu zaparć,
  • obniżenie ilości cukru we krwi – buraki posiadają niski indeks glikemiczny, dlatego stanowią idealne źródło witamin dla diabetyków,
  • poprawa jakości stanu skóry – zawarta w dużej ilości witamina C przyczynia się do szybszego gojenia ran, a także bierze czynny udział w produkcji kolagenu,
  • wsparcie dla pracy wątroby – za ten proces odpowiada betanina, która zawarta jest w burakach,
  • działanie odchudzające – niskokaloryczny sok z buraka zawiera spore ilości błonnika, który stanowi jeden z ważnych elementów w procesie odchudzania, przyspieszając w ten sposób metabolizm,
  • wsparcie układu sercowo-naczyniowego – obniżając poziom cholesterolu we krwi, zmniejsza tym samym ryzyko wystąpienia zawału serca lub miażdżycy.

Biorąc pod uwagę wszystkie wymienione właściwości soku z buraka, warto przyjąć fakt, że jest on idealną opcją pozwalającą na poprawienie kondycji organizmu. Regularne spożywanie tego produktu daje także korzystne efekty w przypadku nadmiernego stresu czy bezsenności, a także niecie pomoc w łagodzeniu napięcia nerwowego. Warto również dodać, że ze względu na wsparcie w odpowiednim utrzymaniu poziomu kwasu foliowego w organizmie jest on zdecydowanie polecany kobietom w ciąży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Prev
Czy kawiarki aluminiowe są zdrowe?

Czy kawiarki aluminiowe są zdrowe?

Kawiarka to urządzenie, które pozwala nie tylko zaparzyć smaczną, aromatyczną

Next
Obiad w ogrodzie? Sprawdź najwygodniejsze meble ogrodowe

Obiad w ogrodzie? Sprawdź najwygodniejsze meble ogrodowe

Szczęśliwi posiadacze własnych ogrodów w sezonie letnim spędzają w nich każdą

You May Also Like