Jak zrobić mak do makowca?

Jak zrobić mak do makowca

Trudno wyobrazić sobie święta bez pachnącego drożdżowego makowca. Sam wspaniały aromat towarzyszący przygotowaniom potrawy tworzy niepowtarzalną atmosferę i klimat. Jej obecność na stole jest elementem polskiej tradycji kulinarnej. Cenimy ją za wyjątkowy smak, będący połączeniem wielu przepysznych dodatków, jak miód, czy bakalie. Nasze babcie znały tajemnicę tworzenia udanego wypieku. Wiedziały, jak przygotować mak do makowca, aby rozpieszczał podniebienia całej rodziny.

Ponadczasowość tradycyjnych przepisów

Domowe, sprawdzone metody wypieków są niezastąpione. Nic nie może się równać ze smakiem przyrządzonego własnoręcznie makowca. Cała aura, jaka tworzy się podczas przygotowywania składników, łączenia ich, delektowania się aromatem, jest kuchenną magią. Dlatego warto poświęcić trochę więcej czasu i zająć się samodzielnym przygotowaniem masy makowej, zamiast korzystać z gotowych produktów w puszce.

Jak samodzielnie przygotować mak do makowca?

Jeżeli chcemy wypróbować własnych sił i przygotować domowy wypiek od postaw, warto kierować się sprawdzonymi metodami.

Od czego zacząć?

O smaku wypieku w dużej mierze decyduje jakość użytych składników. Nie można oczekiwać wspaniałego efektu bez właściwych komponentów. Dlatego przed rozpoczęciem prac kulinarnych, należy skupić się na zakupie wybornego maku, rodzynek, czy miodu.

Składniki potrzebne do przygotowania maku do makowca

Oczywiście podstawą tego tradycyjnego wypieku jest mak. Oprócz niego potrzebne są rożnego rodzaju bakalie. Ich dobór zależy od Naszych indywidualnych upodobań. Można zdecydować się na rodzynki, orzechy włoskie, orzechy ziemne, suszone morele, czy żurawinę. Należy przygotować również wodę lub mleko do gotowania oraz miód lub cukier do osłodzenia.

Ciasto krok po kroku

Pracę kulinarne zaczynamy od dokładnego przepłukania maku pod bieżącą wodą. Następnie oczyszczone ziarenka zalewamy wrzącą wodą lub mlekiem parę centymetrów ponad poziom i gotujemy około 30 minut. Po upływie pół godziny odcedzamy je na sicie, najlepiej przy użyciu drobnej gazy. Czekamy cierpliwie, aż pozbędzie się nadmiaru wilgoci. Kolejnym krokiem jest dwukrotne, dokładne mielenie w maszynce, na najmniejszym sicie.

Słodkie dodatki

Na samym końcu należy dodać składnik, który zaspokoi każdego łasucha. W tym celu można użyć cukru, ale na pewno lepszym rozwiązaniem jest osładzanie miodem, który ma wspaniały, specyficzny smak i aromat oraz cenione właściwości zdrowotne. Niezbędnym uzupełnieniem masy makowej są bakalie, migdały, skórka pomarańczy, czy cytryny. Aby nadać masie zbitą konsystencję, mieszamy ją z ubitym białkiem (najlepiej z 2 jaj) oraz łyżką masła.

Makowiec z gotowej masy

Czasami jednak nie mamy czasu na gotowanie lub boimy się, że Nasz eksperyment kuchenny się nie powiedzie i decydujemy się na kupno gotowej masy. Wtedy jedynie co musimy zrobić do ewentualnie wzmocnić smak daktylami lub innymi słodkościami. Czasami można również zagęścić masę bułką tartą, jeżeli jest ona zbyt rzadka.

Wysiłek warty poświęcenia

Jeżeli już znamy odpowiedź na pytanie jak przygotować mak do makowca, wtedy warto zabrać się do pracy. Czas spędzony w kuchni może okazać się doskonałą zabawą oraz okazją do wspólnych rozmów podczas przygotowań. Podobno nic tak nie łączy ludzi, jak wspólny cel i pasja. Ponadto zdobyte umiejętności kulinarne można wykorzystać w przyszłości do tworzenia własnych przepisów na makowe bułeczki, rolady, wigilijną kutię, kluski, czy serniki mieszane. Możliwości jest bez liku. Potrzebne są tylko chęci i trochę zaangażowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Prev
Jak zrobić jogurt w jogurtownicy?
Jak zrobić jogurt w jogurtownicy

Jak zrobić jogurt w jogurtownicy?

Wiele osób zaczyna zwracać uwagę na to co na co dzień pojawia się na talerzu

Next
Jak odświeżyć bułki w mikrofali?
Jak odświeżyć bułki w mikrofali

Jak odświeżyć bułki w mikrofali?

Świeże, miękkie i aromatyczne bułki na śniadanie to spełnienie marzeń, jednak

You May Also Like