Czy pojemnik styropianowy można włożyć do mikrofalówki?

Jednym z bardzo często użytkowanych urządzeń w domu jest kuchenka mikrofalowa. Służy nam do podgrzewania i rozmrażania, a w niektórych przypadkach nawet do gotowania jedzenia. Szeroki wachlarz zastosowań sprawił, że jest to sprzęt obecny praktycznie w każdym domu czy lokalu gastronomicznym. Niestety nie wszyscy wiedzą o tym, że nie każde naczynie nadaje się do podgrzewania w mikrofalówce. Jakich naczyń nie wkładać do mikrofali? Czy pojemnik styropianowy można włożyć do mikrofalówki?

Jakie naczynia można podgrzewać w mikrofalówce?

Do podgrzewania jedzenia w kuchence mikrofalowej można używać tylko naczyń do tego przeznaczonych. Dlatego też przed użyciem, należy sprawdzić na etykiecie informację dotyczącą tego, czy można stosować produkt w takim urządzeniu. Czasami jednak na opakowaniach nie ma takiej informacji, dlatego warto wiedzieć, co wolno a co nie wolno stosować w mikrofalówce.

Opakowania jednorazowe, które można podgrzewać w mikrofalówce to:

  • naczynia plastikowe – plastik zaraz po papierze jest najpopularniejszym materiałem, z którego wykonuje się opakowania do przechowywania jedzenia na wynos. Produkty z plastiku można stosować w mikrofali i przykładem tutaj są popularne pojemniki polipropylenowe na zupę. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby upewnić się, czy na etykiecie nie ma zakazu stosowania w mikrofalówce. W niektórych przypadkach zbyt wysoka temperatura zniszczy plastikowy pojemnik,
  • naczynia wykonane z drewna – do kuchenki mikrofalowej można zastosować drewniane sztućce, ale nie należy ich użytkować długotrwale w takich urządzeniach. Wrząca woda czasem będzie wnikać w głąb drewna i doprowadzić do ich pęknięcia. Lepiej jest drewniane łyżki czy widelce przed włożeniem potrawy do mikrofali po prostu wyjąć,
  • naczynia z pulpy trzciny cukrowej – ekologicznym rozwiązaniem są obiadowe pojemniki wykonane z pulpy trzciny cukrowej. Można je jak najbardziej stosować w mikrofali, a dodatkowo są biodegradalne i funkcjonalne.

Czy pojemnik styropianowy można włożyć do mikrofalówki? Jeżeli nie wiemy, czy dany produkt można stosować w mikrofalówce, to zdecydowanie najlepiej jest wybierać tylko pojemniki jednorazowe, które przeznaczone są właśnie do takich celów.

Jakich opakowań jednorazowych nie wolno wkładać do mikrofalówki?

Do mikrofali nie powinniśmy wkładać pojemników wykonanych z tworzyw sztucznych. Przykładem jest styropian, który po dłuższym czasie w mikrofali po prostu się stopi.

Dodatkowo opakowania styropianowe stwarzają niebezpieczeństwo dla zdrowia człowieka, ponieważ pod wpływem wysokich temperatur uwalniane są niebezpieczne związki chemiczne, które mają negatywny wpływ na ludzki organizm.

Teraz już wiemy, czy pojemnik styropianowy można włożyć do mikrofalówki. Dlatego, kiedy otrzymamy obiad lub inne danie na wynos w opakowaniu wykonanym z tego tworzywa to przed podgrzewaniem należy przełożyć je na talerz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Prev
Jak usunąć białe plamy ze stołu po alkoholu?

Jak usunąć białe plamy ze stołu po alkoholu?

Po każdej zakrapianej alkoholem imprezie albo towarzyskim spotkaniu przychodzi

Next
Jak uratować przesoloną zupę?

Jak uratować przesoloną zupę?

Zupa nie da się przełknąć, bo jest zbyt słona?

You May Also Like