Login

Don’t have an account?

Search Results

so far empty...

Loading

Ekologiczny ryż – dlaczego warto, aby zagościł w kuchni?

  • 17 lutego, 2022
  • 3 Minutes
  • 0 Comments
Ekologiczny ryż – dlaczego warto, aby zagościł w kuchni?
Ekologiczny ryż – dlaczego warto, aby zagościł w kuchni?
By myKitchen.pl 17 lutego, 2022
  • Views: 203
  • Add +

Ryż to produkt spożywczy, który popularny jest na całym świecie, to też główny składnik wielu dań kuchni azjatyckiej. Występuje w wielu formach oraz kolorach, może różnić się zawartością błonnika, węglowodanów oraz białka. Ryż jest bardzo wartościowym zamiennikiem makaronu lub ziemniaków. Posiada sporo kalorii, dlatego doskonale syci. Istnieje wiele dedykowanych rodzajów ryżu, które dodawane są do różnych potraw. Ryż ekologiczny to zdrowy wybór, ponieważ jego skład jest całkowicie naturalny i pochodzi ze sprawdzonych źródeł.

Czym charakteryzuje się ryż bio?

Produkty bio pochodzą z certyfikowanych upraw ekologicznych. Oznacza to, że podczas produkcji ryżu nie są używane żadne, chemiczne środki ochrony roślin. Dotyczy to zarówno ochrony przed chwastami, jak i przed chorobami oraz szkodnikami. Ryż bio pielęgnowany jest ręcznie, do wzrostu nie używa się nawozów sztucznych. Uprawy są zgodne ze zrównoważonym rozwojem. Produkty ekologiczne poddawane są licznym testom, które sprawdzają obecność niedozwolonych środków. Ekologiczny ryż to doskonały dodatek do diety dziecka — to całkowicie bezpieczny i zdrowy produkt.

Rodzaje ekologicznego ryżu

Ryż może różnić się pochodzeniem, ale też kształtem ziaren oraz ich kolorem. Te czynniki wpływają też na zawartość błonnika oraz białka i witamin. Bardzo wartościowy jest dziki ryż oraz brązowy. To produkty pełnowartościowe, które zawierają pokaźne ilości błonnika. Czerwony ryż bio to produkt, który charakteryzuje się wytrawnym smakiem. Zboże pozyskiwane jest z upraw rosnących na gliniastych podłożach. Ma nieco słonawy smak i piękny, intensywny aromat. Pakistański ryż basmati charakteryzuje się długimi ziarnami, ma aromat, który przypomina zapach chleba. Ziarna są bardzo sypkie, dlatego ten ryż ekologiczny doceniany jest w sałatkach oraz w zupach.

Zastosowanie ryżu bio — do jakich potraw używać?

Ryż pełnoziarnisty może być doskonałym zamiennikiem makaronu w kuchni polskiej, ale też stanowi główny składnik wielu dań azjatyckich lub śródziemnomorskich. Lepki i klejący ryż bio o okrągłych ziarnach świetnie sprawdzi się jako składnik sushi. Sypki ryż używany jest do robienia sałatek, jest zamiennikiem ziemniaków w obiadach, ale to też doskonały składnik dań dla dzieci. Jest zdrowy oraz wolny od pestycydów, oraz sztucznych dodatków, sprawia, że posiłek jest pełnowartościowy i zdrowy. Ryż to też doceniany składnik kaszek ryżowych, słodkich deserów, można wykonać z niego pożywny napój ryżowy, który doskonale gasi pragnienie. Białe ziarna nadają się do wypieków.