Czym umyć patelnie i termos: Praktyczne porady dotyczące czyszczenia nie tylko kuchennych akcesoriów

Czyścić czy nie czyścić – oto jest pytanie. Gdy dociera do nas aromat domowej potrawy, naszą uwagę przykuwa smak, a nie to, czym umyć patelnię czy termos po ugotowaniu magicznego eliksiru. Ale gdy przyjazd maga kuchni dobiega końca, znów pojawia się ten dylemat. Dowiedzmy się więc, jak odpowiednio zadbać o nasze sprzęty kuchenne, aby zachować ich trwałość i higienę.Zanim przystąpimy do meritum sprawy, zastanówmy się jeszcze przez chwilę, dlaczego warto w ogóle troszczyć się o utrzymanie patelni i termosu w czystości. Czyste akcesoria kuchenne to jedno z podstawowych warunków zdrowego gotowania, a więc i zdrowia naszego i naszych bliskich. Dlatego warto przyswoić sobie dobry nawyk regularnego czyszczenia naszych pomocników w kuchni.

Pati na patelni – czym umyć naczynia z teflonem

Patelnie z nieprzywierającą powłoką teflonową stały się prawdziwym hitem w naszych kuchniach. Jednak aby długo cieszyć się bezproblemowym smażeniem na takiej patelni, musimy o nią dbać. W przeciwnym razie może się zdarzyć, że teflon już po krótkim czasie straci swoje właściwości. Jeśli tylko zauważymy zabrudzenia – koniecznie je usuniemy. Umiejętność czyszczenia takiej patelni oraz odpowiednie narzędzia do tegoż działania są kluczowe. Najlepiej myć te patelnie ręcznie i jak najdelikatniej. W żadnym razie nie używamy do mycia patelni z teflonem druciaków czy szorstkich gąbek – mogą one porysować nieprzywieralną powłokę, co spowoduje, że przylegać do niej będą potrawy.

Czysto zarazem szybko? Po prostu – patelnia żeliwna!

Jeśli używamy patelni żeliwnej, także musimy o niej pamiętać i odpowiednio o nią dbać – chociaż nie powinno nam to zająć zbyt wiele czasu. Gorącą jeszcze patelnię należy szorować jedynie myjką do szkła – nie wolno używać do tego szmatki lub gąbki z mydłem.

Włókna do czyszczenia patelni?

Ale wracając jeszcze raz do teflonów: czy zastanawiałeś się kiedyś, ile różnych włókien jest na rynku i jak wiele opowieści na ich temat eksponują specjaliści, gdy przychodzimy do sklepu? Naturalnie, różnorodność jest ogromna! Najbezpieczniej dla teflonu będzie używanie twardego mopa do szorowania. Czyli zaledwie suchy mop i dobry wrzutek wodny – pozwać na usunięcie trudnych zabrudzeń? Jeśli twardy mop nie starczy – weźmy mokrą gąbkę. Pamiętajmy jednak, że woda, którą skraplany będzie teflon, musi być wrząca!

Sprawa wydaje się dość prosta, jednak podobieństwo patelni żeliwnej i patelni z teflonem może czasem spowodować pewne zamieszanie.

Termos zagadkowy – czym umyć termos

Chociaż być może nigdy nie byłeś na Islandii, mantryczne hasło nr 6 zawsze pozostanie w Twoim umyśle: Chroń swój termos, choćbyś miał na to życie riskować! Żartuję oczywiście, natomiast o czystość termosu rzeczywiście warto dbać.

Przed nami wyzwanie następne, czyli jak poradzić sobie z trudnym, ciasnym terenie? Misją ku odmładzaniu naszych termosów będzie dobrze wyrobione pasty do zębów, a pomocą w starciu z zagnieżdżającym się brudem – szmatka. Smród nigdy nie będzie dla nas straszny, jeśli na zawsze będziemy pamiętać o tym, że tym razem mokrą gąbką to my ruszymy na termosowy brud pierwszy! Jeśli pasta do zębów zawiedzie? Skorzystaj z drobno zmielonego zmiotkarza, wcale dziwne to nie jest! Wtedy wizyta w rozdrobnience do termosów to już kwestia bliska naszym sercom.

Podsumowanie

Miejmy zatem na uwadze, że czystość naszych narzędzi kuchennych – zarówno spoza jak i zza granicy – jest podstawą higieniczności i utrzymania ich dłużej w dobrej kondycji. Praktyczne porady dotyczące czyszczenia nie tylko kuchennych akcesoriów, ale także termosów, warto mieć zawsze na oku. Czym umyć patelnie z teflonem, żeliwną, a także czym umyć termos – teraz już wiesz! Krocz przeto mocny ku suwej gąbce i kończ dziś swój dzień pełen duma i czystym sumieniem!

W trosce o higieniczne warunki w naszej kuchni

Zastanówmy się na chwilę, jak wielkie znaczenie mają odpowiednie metody czyszczenia naszych kuchennych pomocników, takich jak patelnie czy termosy. To właśnie od nich zależy zdrowie nasze i bliskich nam osób, a także długowieczność naszych akcesoriów. Kluczem do sukcesu jest poznanie właściwych sposobów pielęgnacji.

Jeśli chodzi o patelnie z teflonem, pamiętajmy o delikatności i stosujmy jedynie miękkie gąbki czy mopy, unikając szorstkich materiałów, które mogą zniszczyć nieprzywierającą powłokę. Z kolei patelnie żeliwne najlepiej czyścić gorącą wodą i myjką do szkła, bez dodatków myjących. Dbający o swój termos, pamiętajmy z kolei o użyciu pasty do zębów czy drobno zmielonego zmiotkarza, które pomogą nam w dotarciu do trudno dostępnych zakamarków.

W zamian za nasze starania będziemy mogli cieszyć się nie tylko czystymi narzędziami, ale także świadomością dbałości o zdrowie i bezpieczeństwo w naszych kuchniach. Chwilę refleksji poświęćmy więc na przemyślenie tego, czym myć patelnie czy termos, a przywrócą one zarówno higienę, jak i poczucie dumy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Prev
„Wspaniała metamorfoza: Poznaj jak kwitną winogrona i jak prawidłowo myć te smaczne owoce”

„Wspaniała metamorfoza: Poznaj jak kwitną winogrona i jak prawidłowo myć te smaczne owoce”

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, skąd biorą się te soczyste, słodkie

Next
Granola i golonka: ile piec każde z tych dań dla idealnego smaku?

Granola i golonka: ile piec każde z tych dań dla idealnego smaku?

Granola i golonka to dwa wyjątkowo smakowite dania, które baaaardzo różnią się

You May Also Like