Co oznaczają symbole na metkach: Przewodnik po rozszyfrowywaniu znaczenia popularnych symboli na metkach odzieży

Jeśli kupując odzież, zastanawiałeś się kiedykolwiek co dokładnie oznaczają symbole na metkach, to ten artykuł jest dla Ciebie. Zrozumienie tych znaczków pomoże Ci w odpowiedniej pielęgnacji swoich ubrań, co z kolei może przyczynić się do ich dłuższej żywotności. Dlatego warto znać znaczenie popularnych symboli na metkach. Zapraszamy do lektury przewodnika po rozszyfrowaniu tych informacji na metkach odzieży. Wiedza ta na pewno sprawi, że już nigdy na co dzień nie będziesz miał problemu z odczytaniem symboli na swoich ubraniach.

Symbole dotyczące prania

Na pewno, gdy spojrzysz na metkę swojego ubrania, zobaczysz różne symbole i może się zdarzyć, że nie będziesz wiedzieć, co one oznaczają. Spokojnie, zaraz przybliżymy ich znaczenie, abyś mógł bez problemu prać swoje ciuchy.

Zacznijmy od symboli dotyczących prania. Jeśli zobaczysz na metce „miseczkę z wodą”, oznacza to, że możesz prać dane ubranie. W niej może być także liczba, która informuje, jaka jest maksymalna temperatura prania. Brak takiej cyfry na symbolu oznacza, że należy prać w niskiej temperaturze, czyli maksymalnie 30 stopni Celsjusza. Jeśli na miseczce zobaczysz kropki, oznacza to schodzenie z temperaturą, im więcej kropek, tym niższa temperatura.

Znaki zwrotne na metkach – pranie ręczne i chemiczne

Coś, co także możemy spotkać na naszej metce, to symbol przypominający literę 'P’ odwróconą o 180 stopni. Co to takiego? Oznacza to pranie chemiczne. W niektórych przypadkach przy tej odwróconej literze 'P’ może być np. litera 'A’ albo 'F’. Jeśli spotkasz literę 'A’, oznacza to pranie chemiczne w rozpuszczalniku, z kolei 'F’ to pranie chemiczne np. w wodzie.

Co jeszcze można znaleźć na metce? Symbol przypominający kształtem dłoń zanurzoną w miseczce z wodą. Jest to symbol prania ręcznego. Jeśli zobaczysz takie oznaczenie na swoim ubraniu, oznacza to, że właśnie należy je prać jedynie ręcznie.

Jak czytać symbole suszenia?

Jeśli chodzi o symbole dotyczące suszenia, na metce może pojawić się prostokąt z kółkiem w jego wnętrzu. To oznacza, że można korzystać z suszarki bębnowej do wysychania tkanin. Jeśli jednak zobaczysz na tym symbolu kropki, ilość kropek jest równoznaczna ze stopniem intesywności suszenia. Jeśli na tym symbolu widnieje krzyżyk, nie wolno suszyć tego ubrania mechanicznie, czyli w suszarce. Warto tego przestrzegać, aby ubrania nie zniekształciły się czy nie zniszczyły.

Co to za znaki? Symbole dotyczące prasowania

Kolejne ważne oznaczenia na metkach to te dotyczące prasowania. Jak je zidentyfikować? Przyjrzyj się metce, czy nie ma tam przypadkiem symbolu z przypominającym żelazko. W przypadku żelazka z jedną kropką, prasować ubranie należy w niskiej temperaturze, czyli maksymalnie 110 stopni Celsjusza. Jeśli jednak zobaczysz dwa kropki, śmiało możesz prasować w temperaturze do 150 stopni. Natomiast trzy kropki to maksimum – 200 stopni. Gdy zobaczysz żelazko z krzyżykiem, oznacza to, że ubrania nie wolno prasować.

Oznaczenia specjalne i inne symbole na metkach

Na metkach często można znaleźć także symbole specjalne, jak np. „miseczka z wodą” z krzyżykiem, która oznacza, że ubrania nie można prać ani ręcznie, ani mechanicznie. Innym symbolem jest prostokątna ramka z przekreślonymi liniami, a wewnątrz znak 'cl’ – to oznacza, że ubrania nie można wybielać. Z kolei jeśli zastanawiałeś się, co oznacza symbol słońca z krzyżykiem, oto odpowiedź: to ubranie nie może być suszone na słońcu, czyli nie warto wieszać go na zewnątrz np. na balkonie czy w ogrodzie.

Teraz już wiesz, co oznaczają symbole na metkach i jak czytać te informacje. Dlatego śmiało korzystaj z tej wiedzy i dbaj o swoją odzież zgodnie z tymi wytycznymi. Tylko wtedy będą one służyć Ci długo i nie zniszczą się zbyt szybko, a przecież tego właśnie oczekujemy od naszych ciuchów.

W świecie metek: Poznaj znaczenie symboli, by dbać o swoje ubrania

Czasem nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak ważne są informacje zawarte na metkach naszej odzieży. Jak jak czytać symbole na metkach żeby właściwie dbać o odzież? W artykule poznaliśmy różnorodne symbole dotyczące prania, takie jak miseczka z wodą, oznaczenia prania ręcznego i chemicznego, czy symbole suszenia, które pomagają wybrać odpowiednią metodę suszenia ubrań.

Co więcej, dowiedzieliśmy się, jak rozpoznać symbole dotyczące prasowania – ilość kropek na żelazku informuje nas o temperaturze, w jakiej można prasować dane ubranie. Nie pomijając tematu oznaczeń specjalnych, które również mogą pojawić się na naszych metkach, jak na przykład zakaz wybielania.

Dzięki tej wiedzy otwieramy przed sobą świat pełen nowoczesnych sposobów pielęgnacji naszych ciuchów, a dbając o swoją odzież zgodnie z zaleceniami, możemy znacznie wydłużyć jej żywotność. Czas zatem spojrzeć na nasze metki z innej perspektywy i pozwolić im prowadzić nas przez labirynt dbania o odzież. Niech te małe symbole staną się naszymi wszechstronnymi przewodnikami w świecie doboru odpowiednich metod prania i suszenia, jednym słowem – prawidłowej pielęgnacji naszej odzieży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Prev
Co można zrobić na prezent świąteczny? Oto pomysły- niespodzianki, które zachwycą bliskich!

Co można zrobić na prezent świąteczny? Oto pomysły- niespodzianki, które zachwycą bliskich!

Święta tuż za rogiem, a magia tych wyjątkowych dni sprawia, że chcemy sprawić

Next
Jak sprawić, że bita śmietana będzie sztywniejsza: sprawdzone triki i porady

Jak sprawić, że bita śmietana będzie sztywniejsza: sprawdzone triki i porady

Często zdarza się, że podczas deserowej kompozycji pragniemy osiągnąć idealnie