Moringa – korzyści zdrowotne

Proszek z liści moringa jest przedstawiany jako zdrowa alternatywa do włączenia do naszej codziennej diety, czy słyszałeś o jego korzyściach?
Dziś jesteśmy bardziej świadomi znaczenia zdrowego odżywiania niż jeszcze kilka lat temu. Coraz więcej osób decyduje się na stosowanie diety o niskiej zawartości tłuszczu, bogatej w białko i minerały, opartej na naturalnych składnikach. W rezultacie na rynku znacznie wzrosła liczba i różnorodność tego typu produktów.

Co to jest moringa?

Dobrym tego przykładem jest obecna popularność moringi, o której zapewne niejednokrotnie słyszeliśmy. Naukowo nazywana moringa oleifera, jest drzewem pochodzącym z północnych Indii, Pakistanu, Afganistanu i Bangladeszu, choć może rosnąć również w obszarach tropikalnych. Powszechnie znane jako „drzewo życia” lub „drzewo cudów”, ma średnią wysokość od 5 do 6 metrów, a jego owoce mają od 15 do 20 cm długości.

Ponieważ jest łatwy i niedrogi w uprawie, jest jednym z najbardziej powszechnych źródeł pożywienia na całym świecie. W Indiach i Afryce od setek lat jest stosowany w leczeniu niedożywienia i różnych problemów zdrowotnych; w rzeczywistości medycyna ajurwedyjska wymienia do 300 chorób, które można leczyć liśćmi tego drzewa.

Jakie są korzyści z liści moringa?

Moringa posiada długą listę właściwości korzystnych dla naszego zdrowia. Jej liście są bogate w białko, witaminy A, B i C, luteinę i minerały (wapń, żelazo, magnez, selen, jod i cynk). Zawierają więcej potasu niż banany, więcej wapnia niż mleko, więcej witaminy B3 niż orzeszki ziemne i więcej żelaza niż szpinak. Są one również bardzo bogate w błonnik, aminokwasy i beta-karoten.

Kolejną z wielkich zalet tej rośliny jest to, że posiada ona aż 46 rodzajów antyoksydantów, które chronią nasz organizm przed wolnymi rodnikami. W ten sposób pomagają one zapobiegać nowotworom i chorobom zwyrodnieniowym. Ponadto, jego nasiona mają ważną wartość odżywczą.

Z tych wszystkich powodów moringa jest zalecana w leczeniu anemii, astmy, cukrzycy, artretyzmu, problemów żołądkowo-jelitowych, epilepsji, wysokiego ciśnienia krwi, zaburzeń tarczycy, zapalenia dziąseł i kamieni nerkowych. Stosowanie miejscowe jest również bardzo zalecane w przypadku podrażnień skóry, takich jak brodawki, łupież i infekcje skórne.

Ewentualne skutki uboczne

Ma jednak pewne przeciwwskazania i skutki uboczne, których powinniśmy być świadomi. Na przykład, jego korzeń i ekstrakty mogą być toksyczne w niekontrolowanych dawkach. Ponadto, niekontrolowane nadużywanie tej rośliny może powodować utratę snu i zgagę, i zawsze należy unikać go w czasie ciąży.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Prev
Urządzamy kuchnię – co warto wiedzieć?

Urządzamy kuchnię – co warto wiedzieć?

Realizując projekt kuchni, należy przede wszystkim pomyśleć o tym, aby był on

Next
Odchudzanie – kilka zdrowych nawyków

Odchudzanie – kilka zdrowych nawyków

Możemy szybko schudnąć poprzez drastyczne zmniejszenie ilości jedzenia, które

You May Also Like