Jaka patelnia do steków? – Ranking 2022

Jaka patelnia do steków

Idealnie wysmażony stek może stać się popisowym daniem pani domu, jednak jego przygotowanie nie jest najłatwiejszym zadaniem. Liczy się zarówno dobrej jakości mięso, odpowiednie przyprawienie czy właściwie dobrany do smażenia tłuszcz, jak i… patelnia. Ta powinna przede wszystkim równomiernie się nagrzewać i dobrze oddawać to ciepło potrawie. Jaka patelnia do steków sprawdzi się najlepiej?

Patelnia do steków – z jakiego materiału?

Odpowiednio dobrany materiał patelni do steków to połowa sukcesu. Takie naczynie musi posiadać grube dno, które równomiernie i bardzo mocno się rozgrzewa. Wiele osób poleca do smażenia steków patelnie ze stali nierdzewnej, bez dodatkowych powłok, jednak aby korzystać z nich bez ryzyka przywierania mięsa, trzeba dysponować już pewnymi umiejętnościami. Najtańszą opcją jest natomiast patelnia aluminiowa z powłoką nieprzywierająca – ceramiczną, tytanową lub teflonową. Idealna do steków będzie jednak nieco droższa patelnia żeliwna. To ona najmocniej się rozgrzewa i nie przypala potraw. Jej jedynymi wadami są ciężar oraz brak możliwości mycia w zmywarce.

Jaka patelnia do steków: gładka czy grillowa?

Patelnie do smażenia mięsa różnią się nie tylko materiałem wykonania, ale także ukształtowaniem dna. Modele gładkie są najbardziej uniwersalne, ale to patelnie grillowe wybierają osoby, które chcą odżywiać się zdrowiej lub stracić na wadze. W przypadku modelu z gładkim dnem, smażenie steków może wymagać użycia dodatkowego tłuszczu o wysokim punkcie dymienia. Nie będzie to konieczne przy patelniach z powłoką nieprzywierającą. Bez tłuszczu smaży się także steki na patelni grillowej, której dno jest pokarbowane. Specjalne rowki odprowadzają tłuszcz wytopiony z mięsa i nie pozwalają mu wniknąć do niego z powrotem. Jednocześnie ten rodzaj patelni pozostawia na mięsie apetycznie prezentujące się prążki, co może być dodatkową zaletą dla smakoszy.

Patelnia do steków: na co zwrócić uwagę?

Wiemy już, że do smażenia steków nadają się zarówno budżetowe patelnie aluminiowe, jak i nieco droższe modele ze stali nierdzewnej. Najbardziej ambitni powinni postawić jednak na solidną patelnię z żeliwa – o gładkim lub grillowym dnie. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę przy wyborze?

Przeznaczenie

Jeśli korzystamy z kuchenki gazowej, nie musimy przejmować się przeznaczeniem kupowanej patelni. Problem może pojawić się jednak w przypadku płyt indukcyjnych. Przed zakupem nowego naczynia należy upewnić się, czy dany model nadaje się do stosowania na tym rodzaju kuchenki, z którego korzystamy na co dzień. Warto też sprawdzić, czy patelnia może służyć do zapiekania dań w piekarniku. Najłatwiej rozpoznać to po tym, z czego wykonane są jej uchwyty – plastik wyklucza taką możliwość.

Kształt patelni do steków

Okrągła, kwadratowa czy prostokątna – jaka patelnia do steków sprawdzi się najlepiej? Kształt naczynia nie ma większego znaczenia, jeśli smażymy jeden kawałek mięsa „na raz”. Bez trudu ułożymy go wtedy zarówno na patelni okrągłej, jak i kwadratowej. W przypadku przygotowywania kilku porcji mięsa jednocześnie, poleca się wybór większej patelni kwadratowej lub prostokątnej, która zwyczajnie jest w stanie pomieścić więcej steków w tym samym czasie. Jeśli wybieramy patelnię grillową, najczęściej będzie to również model kwadratowy, ponieważ pozwala on wygodniej smażyć między innymi szaszłyki.

Wskaźnik rozgrzania

Dla jednych to zbędny gadżet, a dla innych sposób na przygotowanie pierwszych bezbłędnych steków. Mowa oczywiście o specjalnym wskaźniku rozgrzania patelni, który przyjmuje najczęściej postać czerwonej kropki na środku dna naczynia. Zwykle kiedy kropka robi się czerwona, oznacza to osiągnięcie określonej temperatury. Steki powinno się smażyć w temperaturze 150 stopni Celsjusza, dlatego jeśli wybrany model wyznacza właśnie taką temperaturę, to będzie idealnym naczyniem do przygotowywania perfekcyjnie wysmażonego mięsa.

Najlepsze patelnie do smażenia steków

Listę najlepszych patelni do steków tworzą modele żeliwne, uznane za najkorzystniejszy wybór dla osób pragnących uzyskać idealne rezultaty. Oto kilka propozycji:

KONIGHOFFER SARTEN 20 cm

Okrągła patelnia niemieckiej marki Konighoffer ma 20 cm średnicy i prosty design. Produkt został wykonany z samego żeliwa. Posiada jedną długą rękojeść i dodatkowy krótki uchwyt. Nadaje się do stosowania na każdym rodzaju kuchenki, w tym również na kuchence indukcyjnej. Patelnia pozbawiona uchwytów z plastiku może być wykorzystywana także do zapiekania dań w piekarniku. Chociaż nie posiada takich rozwiązań jak wskaźnik rozgrzania, to ma za to bardzo atrakcyjną cenę. Model waży około 1,5 kg. Może być używany w temperaturach do 250 stopni Celsjusza.

MAYSTERNYA CAST IRON 20 cm

Kup tutaj -> MAYSTERNYA CAST IRON 20 cm

Okrągła patelnia żeliwna od Maysternya może być używana na każdym typie kuchenki, a także wykorzystywana do zapiekania dań w piekarniku. Produkt posiada żeliwny korpus i uchwyty – długą rękojeść i poręczny, krótki uchwyt dodatkowy. Model waży prawie 2 kg. Jego średnica wynosi 20 cm, dlatego sprawdzi się do smażenia pojedynczych steków.

MAYSTERNYA IRON GRILL 35 x 35 cm

To pierwsza propozycja żeliwnej patelni grillowej. Produkt ma kształt kwadratu o bokach 35 na 35 cm, dlatego pozwala usmażyć jednocześnie nawet kilka steków. Posiada też dwa krótkie żeliwne uchwyty, dzięki czemu nadaje się do zapiekania w piekarniku. Zgodnie z deklaracją producenta, patelni można używać na każdym rodzaju kuchenek. Model waży prawie 4,5 kg.

ZWILLING Grill 24 x 24 cm

Kup tutaj -> ZWILLING Grill 24 x 24 cm

Patelnia grillowa niemieckiej marki Zwilling posiada żeliwny korpus i wielowarstwową powłokę emaliowaną, odporną na zarysowania i ułatwiającą czyszczenie naczynia. Produkt wyposażono też w wyprofilowaną silikonową rączkę z opcją składania. Z modelu można korzystać na każdym typie kuchenki, jednak nie nadaje się on do zapiekania dań w piekarniku. Atutem patelni są specjalne profile na ściankach, pozwalające łatwiej przelewać sosy czy nadmiar wytopionego tłuszczu. Produkt waży 2 kg.

TEFAL Tradition 26 cm

Kup tutaj -> TEFAL Tradition 26 cm

Tradition Hardy to okrągła patelnia żeliwna o średnicy 26 cm, która nadaje się do wykorzystania na każdym rodzaju kuchenki, a także w piekarniku. Produkt posiada jedną długą rękojeść oraz krótki uchwyt z żeliwa. Oferuje też praktyczny dziubek do przelewania. Patelnia została pokryta dodatkową emaliowaną powłoką, która ułatwia czyszczenie naczynia. Powłoka ta jest bezpieczna dla zdrowia, ponieważ nie uwalnia żadnych szkodliwych substancji. Wymaga jednak stosowania przyborów z drewna lub tworzyw sztucznych. Model posiada grube dno, które dobrze akumuluje ciepło. Jego zaletą jest też elegancki design. Patelnia waży 3 kg.

Jak usmażyć idealnego steka?

Kiedy już wyposażymy się w najlepszą patelnię do steków, musimy zająć się jeszcze odpowiednim przygotowaniem mięsa i opanowaniem pewnych technik. O czym należy pamiętać podczas przyrządzania tej słynnej amerykańskiej potrawy? Oto kilka zasad:

  1. Mięso na steka musi mieć odpowiednią jakość. Powinno być świeże i stosunkowo tłuste, ponieważ to właśnie tłuszcz jest nośnikiem smaku.
  2. Przed smażeniem mięso należy wyjąć z lodówki po to, aby nieco się ogrzało. Zimna wołowina w kontakcie z rozgrzaną patelnią błyskawicznie ostudzi naczynie.
  3. Mięso na steki przyprawia się solą przed smażeniem, a pieprzem po smażeniu. Sól nie sprawi, że wołowina stwardnieje.
  4. Jeśli steka smażymy na tłuszczu, musi to być tłuszcz o wysokim punkcie dymienia, na przykład masło klarowane lub rafinowana oliwa.
  5. Przed położeniem mięsa na patelni rozgrzewamy ją do 150 stopni.
  6. W trakcie smażenia nie nakłuwamy i nie dociskamy mięsa do patelni, ponieważ uwolni to jego soki i sprawi, że utracimy miękkość steka. Do obracania używamy łopatki lub szczypiec.

Kluczem do idealnego steka jest też czas smażenia. Przestrzeganie wszystkich zasad i smażenie mięsa „z zegarkiem w ręku” pozwala uzyskać doskonałe rezultaty. Przykładowo, stek bardzo krwisty smażymy jedynie przez minutę na każdej stronie, natomiast stek bardzo dobrze wysmażony przez około 8 minut na każdej stronie. Jak widać przygotowanie idealnego kawałka smażonej wołowiny to spore wyzwanie, jednak z dobrą patelnią łatwiej jest osiągnąć sukces.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Prev
Jak zrobić tosty w tosterze?
Jak zrobić tosty w tosterze

Jak zrobić tosty w tosterze?

Tosty to jedno z najprostszych dań, które króluje na naszych śniadaniowych

Next
Jak przechowywać warzywa i owoce?
Jak przechowywać warzywa i owoce

Jak przechowywać warzywa i owoce?

Aby warzywa i owoce dłużej utrzymywały świeżość i ciągle pozostawały smaczne,

You May Also Like