Woda – bez niej życie nie byłoby możliwe. Spożywanie jej dużych ilości jest kluczowe do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jednakże jakość wody obecnej na planecie oraz tej, która płynie w naszych rurach pozostawia wiele do życzenia. Smaczna i miękka woda to również dobrej jakości herbata, kawa i inne gorące napoje. Niestety najczęściej spotykana woda jest twarda i pełna kamienia, który notorycznie osadza się na dnie i ściankach czajników. Wówczas duża część kamienia, mimo przegotowania wody, trafia do szklanek i negatywnie wpływa na zdrowie człowieka. Zatem co robić i jak usunąć kamień z czajnika, aby móc pić czystą wodę?
Prewencja to podstawa
Czy można ograniczyć wytwarzanie się kamienia w czajniku? Oczywiście, że tak! Dlatego zanim pojawi się odpowiedź na pytanie jak usunąć kamień z czajnika, czas poznać sposoby, które zmniejszą jego powstawanie.
Oczyszczanie wody kranowej
Jedną z działających porad jest stosowanie do czajników wody filtrowanej. Służą temu specjalne dzbanki filtrujące wodę, które posiadają specjalne filtry. Dzięki zawartości węgla aktywnego i innych elementów skutecznie oczyszczają wodę z bakterii, a także zmiękczają ją poprzez eliminację części kamienia. Innym rozwiązaniem są filtry montowane pod zlewem powiązane bezpośrednio z kranem. Dzięki takiej przefiltrowanej wodzie wlewanej do czajnika ilość osadzanego się kamienia jest zauważalnie mniejsza.
Woda butelkowa
Woda źródlana butelkowa to doskonały materiał na wodę do gotowania w czajniku. Jest już zdatna do picia, więc wolna od chemicznych substancji i kamienia. Gotowanie takiej wody z pewnością pomoże w zachowaniu czajnika w nienagannym stanie przez długi czas.
Sposoby na oczyszczanie czajnika z kamienia
Obojętnie jakiej wody będzie się używać do gotowania w czajniku – po pewnym czasie nieunikniony jest osad z kamienia. Jak usunąć kamień z czajnika w prosty i skuteczny sposób, aby cieszyć się czystym i błyszczącym wnętrzem oraz smaczną, przegotowaną wodą? Jest na to kilka sposobów.
Odkamieniacze chemiczne
Najprostszym sposobem jest zakup specjalistycznego środka do odkamieniania – dostępne są one w drogeriach i sklepach z artykułami gospodarstwa domowego. Występują w formie saszetek z proszkiem lub granulkami, a także w postaci płynu. Wystarczy stosować się do instrukcji widocznej na opakowaniu. Najczęściej łączy się zawartość opakowania w odpowiedniej proporcji z wodą, a następnie pozostawia do odczekania. Substancje chemiczne rozpuszczają kamień w czajniku. Po wylaniu zawartości należy przegotować wodę w czajniku minimum dwa razy, aby usunąć pozostałości chemii – dzięki temu nie dostanie się ona do napojów.
Odkamienianie domowymi sposobami
Jeśli potrzeba jest nagła, a w domu brak specjalistycznego środka, warto postawić na sprawdzone sposoby. Ich zaletą jest również to, że są ekologiczne i nie mają negatywnego wpływu na środowisko. Jak usunąć kamień z czajnika domowymi sposobami?
Ocet
Najbardziej popularny sposób to zrobienie roztworu z octu i wody w równych proporcjach. Po wlaniu do czajnika należy jego zawartość zagotować i pozostawić około godziny do wystygnięcia roztworu, który po tym czasie należy wylać. Następnie wymyć czajnik i zagotować kilkukrotnie wodę, aby pozbyć się nieprzyjemnego zapachu octu.
Kwasek cytrynowy
Do wody pełnego czajnika należy wsypać ok. 5 łyżeczek kwasku cytrynowego i podobnie jak w przypadku octu – zagotować wodę. Jednakże dla osiągnięcia zadowalającego efektu trzeba pozostawić roztwór w czajniku na znacznie dłużej, niż godzinę – najlepiej na całą noc. Następnie kilka razy zagotować czystą wodę i oczyścić czajnik.
Coca-cola
Napój gazowany coca-cola to doskonały odkamieniacz, który nie pozostawia nieprzyjemnego zapachu w czajniku. Wystarczy połączyć go z wodą, a kamień z czajnika zniknie. Jednakże sposób ten sprawdza się wyłącznie przy cienkiej warstwie kamienia. Jest natomiast delikatny, więc nadaje się do czajników elektrycznych.