Login

Don’t have an account?

Search Results

so far empty...

Loading

Jak długo można przechowywać jajka w lodówce?

  • 10 maja, 2022
  • 3 Minutes
  • 0 Comments
Jak długo można przechowywać jajka w lodówce?
Jak długo można przechowywać jajka w lodówce?
By myKitchen.pl 10 maja, 2022
  • Views: 519
  • Add +

Jak powszechne wiadomo pod wpływem różnych czynników świeże produkty ulegają zepsuciu. I o ile w większości przypadków jesteśmy w stanie ocenić to gołym okiem, to w niektórych sytuacjach możemy mieć spory problem z właściwym określeniem tych kwestii. Jak długo można przechowywać jajka w lodówce nim się zepsują oraz jak rozpoznać, że nie nadają się do spożycia? 

Jak długo można przechowywać jajka w lodówce?

Jajka to podstawowy produkt obecny w każdym domu. Nic w tym dziwnego, są one bowiem niezwykle cennym składnikiem naszej diety zawierającym wiele witamin i minerałów. Wystarczy więc ugotować jajka na twardo lub miękko by móc cieszyć się ich niecenionymi wartościami odżywczymi. To bardzo proste. Jednak kupując opakowanie jajek nie zużyjemy ich od razu. Nie jest to jednak znaczący dla nas problem, ponieważ produkty te można bez problemu przechowywać przez odpowiedni czas w lodówce.

Na opakowaniach jajek widoczne są informacje na temat przechowywania jajek w odpowiednich warunkach chłodniczych. W temperaturze pokojowej mogą ulec one szybkiemu zepsuciu. Dlatego też tak ważne jest umieszczenie jajek po zakupie w lodówce. Problematyczne mogą być również działające na ich powierzchnię promienie słoneczne, które sprzyjają rozwojowi różnych mikrobiomów. Jaja starzeją się już od czasu zniesienia ich przez kurę. Dlatego też wraz z rozwojem czasu zmianie ulegają ich właściwości. Stąd też rodzi się pytanie- jak długo można przechowywać jajka w lodówce nim będą one nadawać się tylko do wyrzucenia?

Właściwe przechowywanie jajek ma kluczowe znaczenie

Przechowywanie jajek w przynajmniej zerowej temperaturze chroni je przed działaniem różnych bakterii, jednak nie eliminują problemu związanego między innymi z obecnością pleśni. Dlatego też im dłużej przechowujemy jajka w lodówce, tym większe jest prawdopodobieństwo ich zepsucia. Producenci na każdej partii umieszczają datę ważności, która dotyczy terminu do 28 dni od dnia zniesienia. Tylko do tego momentu z uwzględnieniem zasad prawidłowego przechowywania możliwe jest zagwarantowanie pełnych wartości produktu. Po tym czasie oczywiście nie ulegają one natychmiastowemu zepsuciu, jednak ich jakość może być inna. Dodatkowo im dłużej przechowujemy jajka, tym większe prawdopodobieństwo, że się one po prostu zepsują.

Dlatego też odpowiadając kompleksowo na pytanie o to, jak długo można przechowywać jajka w lodówce, warto przestrzegać terminu podanego przez producenta. Tylko wtedy możemy mieć pewność, że są one w pełni wartościowe oraz nie uległy zepsuciu.